Menu

Dünyanın ıssız adaları


ıssız adalar

İnsanlar hep ıssız adalara hayran olmuştur. Robinson Crusoe gibi ünlü edebiyat klasikleri keşfedilmeyi bekleyen macera dolu bir adada geçmektedir.

Bu tarz adalar halen okyanuslarımızda vardır.

İşte, keşfedilmemiş ıssız adalar ;

ang thong adaları


Ang Thong adaları ;

Adalar, Güney Tayland’da Koh Samui adası yakınındadır. Kireçtaşı ve yeşil tropik bitki örtüsü ile kaplı olan adalara tekne ile ulaşılmaktadır. Tayland’ın güney adaları macera arayan için çok değerlidir. Adalara tekne ile tur yapılabilir çünkü milli parkların içindedir. Bu nedenle de yanınızda rehber olmadan adaya giremezsiniz.

jaco adası


Jaco adası ;

Bu ıssız ada doğu Timor’dadır. Parlak turkuaz suları ile Asya’nın güney köşesinde bakir bir cennet olarak bilinir. Milli park ilan edilen ada, üzerinde kimsenin yaşamadığı ve konaklamanın olmadığı bir yerdir. Pek çok turist, adada günübirlik keşif turları yapabilmektedir.

aldabra adası


Aldabra adası ;

Hint Okyanusunda Seyşellerin en ücra köşesinde olan ada, dünyanın ikinci en büyük mercan atoludur. Ayrıca adada 100 bin civarında kaplumbağa yaşamaktadır. Bu adada olan doğal yaşamı korumak için pek çok çevreci eylem yapmıştır. Askeri üs veya kalıcı yerleşimi engellemek için çalışmalar devam etmektedir.

phoenix adaları


Phoenix adaları ;

Güney Pasifik okyanusunda Kiribati’nin 1000 kilometre kadar kuzeyinde olan adalardır. Birkaç araştırmacı, koruma görevlileri, bakıcılar adalar topluluğunun içinde olan Kanton adasında yaşamaktadır.  Phoenix adaları, dünyada en çok korunan deniz koruma uygulaması içindedir. Kuşlar, ağaçlar ve yaşayan canlıları ile bakirliğini koruma çalışması yapılmaktadır.

tetepare adası


Tetepare adası ;

Tetepare adası her zaman ıssız değildi. Adada özgün bir dil konuşan birkaç köy bulunmaktaydı. Nedeni bilinmiyor ama bu insanlar 19. Yüzyılda adayı terk ettiler. Bu eski sakinlerin torunları adayı korumak için özel bir organizasyon yürütmektedir. Ada manzarası ve bakirliği ile muhteşemdir.

devon adası


Devon adası ;

Tüm ıssız adalar tropik cennet değildir. Devon adası, Kuzey kutbunda bulunmaktadır. İnsanlar geçmişte bu adada yaşamıştır. Kürk ticareti ve birkaç yerleşim alanı yapılmıştır. Son 50 yıl içinde adada yaşayan kimse yoktur. Fakat, NASA astronotları bu bölgede eğitim alırlar.

clipperton adası


Clipperton adası ;

Ada, pasifik okyanusu ile Meksika ve Galapagos adalarının kuzeyindedir. Ada arazisinin çoğu deniz seviyesinden birkaç metre yukarıdadır. Bir atoldür. Fransızlara ait olan ada dünyanın en ıssız adaları arasındadır.

surtsey


Surtsey adası ;

İzlanda’da olan ada, 1960 yılında volkanik bir patlama ile oluşmuştur. Bilim adamları tarafından sürekli incelenmektedir. Yosun ve mantarlar, göçmen kuşlar, bitkiler hatta garip böcekleri ile tanınır. Bu nedenle bilimsel değeri yüksek ısısız adalardandır.

henderson adası


Henderson Adası ;

Güney pasifikte bulunan minik Henderson adası insanların yaşaması imkansız olan adalardandır. Sarp kayalıkları olan adada temiz su kaynağı vardır. İçinde bulunan hayvan türleri dünyada başka yerde yaşamamaktadır. Endemik kuşlar, bitkiler sıra dışı kelebekler ve salyangozlar bu adaya özgüdür. Ada ayrıca zengin fosfat kaynağına sahiptir.
One Response
  1. Ali Koç

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.