Menu

Dünyanın en zeki çocukları


dünyanın en zeki çocukları

Çocukların ağzından dökülen ilk sözcüğü, ilk adımı atması ya da 10’a kadar saymayı öğrenmesi bütün anne ve babaların kendilerinden geçmesi için yeterlidir. Çocuğunuz ilk sözcüğü kurduktan bir ay sonra tam bir cümle mi kurdu? Ya da dört yaşında Mars’ın uyduları hakkında sorulan sorulara doğru cevaplar mı veriyor?

Tüm bunlar dünyanın en parlak genç insanlarının hayatlarındaki kesitlerden birkaçı sadece. Okula gittiklerinde başlangıçta Otizm gibi hastalık nedeniyle böyle oldukları, zihinsel özürlü oldukları düşünüldü. Halbuki onlar tam tersi diğerlerinden çok farklı deha olarak sınıflandırılmış insanlar olarak karşımıza çıktı. İşte, dünyanın en zeki çocukları;

jacob l barnett


Jacob L. Barnett – 15 yaşında

Jacob Barnett’in hayatında alfabeyi öğrenemediği bir zaman vardı. Annesi Barnett’in öğrenme zorluğu nedeniyle otistik olduğunu düşünüyordu. Uzmanlar da bunun doğru olabileceğini düşünüyorlardı ancak emin değillerdi. İlerleyen zamanda Barnett 11 yaşındayken dünyada önde gelen fizik okullarından birine Teorik Fizik Çevre Enstitüsü’ne lisans kaydını yaptırmıştı. 15 yaşındayken de yüksek lisans çalışmalarına başladı. Bu durum çevrelerce inanılmaz bir başarı olarak görülmekte ve Barnett’ın bu yıl Fizik master’ını tamamlaması bekleniyor.

colin j carlson


Colin J. Carlson – 17 yaşında

Carlson şu anda Kaliforniya Üniversitesinde ekoloji eğitimi alıyor. Onun araştırması ekosistemleri korumak ve toplumsal ihtiyaçları karşılamak için ne pahasına olursa olsun her şeyi yapmamak.  15 yaşındayken 2012 yılında önce doktora, 2013 yılında yüksek lisans ve iki lisans derecesi daha aldı.

shrinidhi prakash


Shrinidhi Prakash – 12 yaşında

İngiltere’de düzenlenen çocuk dahiler adlı bir yarışmada 7-11 yaş grubunda birinci oldu. Bu kategoride toplam 21 çocuk bulunuyordu ve tüm bu çocuklarla kameralar önünde mantık, zihinsel aritmetik, yazım, genel bilgi gibi kategorilerde yarıştı. Prakash aynı zamanda 12 yaş altı dünya scrabble şampiyonu. Bu denli bilgi ve zekasına rağmen ayakkabı bağlarken sorun yaşamasını da kendisine dert etmiyor.

elise tan roberts


Elise Tan-Roberts – 7 yaşında

Elise, 2009 yılında daha 2 yıl 4 aylıkken İngiltere’de Mensa kabul edilmiş en genç insandır. O henüz 5 aylıkken ilk kelimeleri söylemeye başlamış 8 aylıkken yürümeyi öğrenmiş, onu erkenden zihinsel ve fiziksel olarak geliştirmiştir. IQ’su ise tam 156.

adam kirby


Adam Kirby – 2 yaşında

Teknik anlamda IQ deha testini dört puan gerisinde olsa da Mensa olabilmek için gerekli olan 132 puanı geçti. 2013 yılında İngiltere’nin en genç Mensa’sı olan Kirby’nin 100 kelimeden fazla kelimeyi kullanabilme, haritalar ve güneş sistemi ile ilgili aşinalığı, birçok dilde 1.000’e kadar sayabilmesi onun başlıca özellikleri.

sherwin sarabi


Sherwyn Sarabi – 4 yaşında

Henüz dört yaşındaki Sherwyn Sarabi’nin IQ olarak Bill Gates ve Stephen Hawking’e rakip olduğu söyleniyor. Üç yaşında Mensa kabul edilen Sarabi’nin IQ puanı 160. 10 aylıkken okumayı öğrenen Sarabi, yaşından iki yıl önce okula başladı ve 8-9 yaşındaki çocukların okudukları ve ilgilendikleri ile çalışıyor. Uzmanlar onun üstün sosyal becerilere ve akademik yeteneklere sahip olduğunu belirtiyorlar.

alexis martin


Alexis Martin – 3 yaşında

Alexis Martin Mensa olan en yeni üyedir. Sadece üç yaşında olan Martin seçkin entelektüel bir kulübe kabul edilen en genç kişi olmuştur. IQ’su 160 olarak hesaplanan Alexis iki yaşına gelmeden okumayı öğrenmiş, kendi kendine İspanyolca’yı da öğrenmeye başlamıştır.
Son 50 Yorum
  1. bilge
  2. ayşe
  3. ilknur

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.