Menu

Dünyanın en zehirli 10 yılanı


Birçok insan yılan adını duyduğu zaman bile ürperir. Bunda da haksız sayılmazlar, ancak her ne olursa olsun yılanlar doğanın en tehlikeli canlılarındandır. Yırtıcı hayvanların ilk sıralarında gelen yılanlar, gizemli görünüşlerinin yanı sıra, zehirli olanları da oldukça tehlikelidir.

Biz de en zehirli yılanları sizler için sıraladık.

Dünyanın en zehirli 10 yılanı

1) Taipan yılanı: Boyu 2,5 metreyi bulabilen bu yılanların yaşadığı bölge Avustralya’dır. Bir ısırığındaki zehrinin yaklaşık 44 insanı öldürebilecek güçte olduğu belirtiliyor.


mavi bongar yılanı


2) Mavi Bongar yılanı: Hindistan’da yaşayan bu yılanların boyları 1 metreye ulaşmaktadır. Isırdığında salgıladığı zehirle 11 insanı öldürme gücüne sahiptir.

kaplan yılanı


3) Kaplan yılanı: Adından da anlaşılacağı gibi derisi kaplanın kürkündeki şekilleri andırmaktadır. 2 metreyi bulan boyları ve salgıladığı zehriyle yaklaşık 8 insanı öldürebilecek zehir üretmektedir.

ölüm adderi


4) Ölüm Adderi: Anavatanı Avustralya olan bu yılan, tek bir ısırığıyla ürettiği zehirle 4 insan ve yaklaşık 8 bin fareyi öldürebilmektedir.

kahverengi yılan


5) Kahverengi yılan: Bu yılan da Avustralya’da yaşayan bir yılan türüdür. Genelde insandan kaçan bu yılan, tehlike hissettiği anda tehlike saçıyor. Bir ısırığı ile 4 insanı öldürebilecek zehir üretmektedir.

kara mamba yılanı


6) Kara Mamba yılanı: Çok hızlı olan bu yılanın boyları 4 metreyi bulmaktadır. 2 metre uzaklıktan karşısındakini ısırabilen Kara Mamba, tek bir ısırığıyla 4 insanı öldürecek güçte zehir salgılamaktadır.

russell engereği


7) Russell Engereği: Oldukça uysal bir görünüşe sahip olsa da, tek bir ısırık sayesinde 4 insanı ve 7 bine yakın fareyi öldürebilecek kadar zehir üretebilmektedir.

engerek yılan


8) Engerek yılanı: Ülkemizde de türleri görülen engerek yılanının bu türü, Kuzey Afrika ve Ekvator coğrafyasında yaşamaktadır. Tek bir ısırığıyla insanda iç kanama olmasını sağlayan bu yılan türü 2 insanı öldürebilecek kadar zehir üretebilmektedir.

çengel burunlu deniz yılanı


9) Çengel Burunlu Deniz Yılanı: Zehri geç etki etse de insanlar bu yılan tarafından ısırıldıklarında, fazla zaman geçirdiklerinden solunum yetmezliğinden ölmektedirler. Tek bir ısırığıyla 2000’e yakın fareyi öldürebilecek zehir üretebilmektedir.

sessiz çıngıraklı yılan


10) Sessiz Çıngıraklı yılan: 3 metreye ulaşan boylarıyla Güney Amerika ormanlarının en tehlikeli yılanlarından biridir. Bir ısırığı ile 1 insanı ve 1600’den fazla fareyi öldürebilecek kadar zehir salgılayabilmektedir.
Son 50 Yorum
 1. Emre cisem
 2. Anonim
 3. oewp[folw[f
 4. respect
 5. batu
 6. kağan erturen
 7. Anonim
 8. metehan özkan
 9. kaderdinho
 10. Nazlı Çelen
 11. hido
 12. ferit

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.