Menu

Dünyanın en yüksek hasılat yapan filmleri


en iyi hasılat getiren filmler

Son birkaç yıldır Hollywood film yapımcılarının, film yapmak için gerçekleştirdikleri para harcamaları oldukça artmıştır.

2000 yılından önce 200 milyon dolarlık bütçeye sahip tek bir film yapılmıştı, o da Titanic’ti.

Ondan sonra 200 milyon dolar üzerinde bütçesi olan toplam 29 film yapıldı. Ortalama iki saatlik tek bir film için bu kadar para harcamak mantıklı mı derseniz, cevabı aşağıda vereceğimiz listede veriliyor.

İşte, dünyanın en yüksek hasılatlı filmleri;

avatar


1. Avatar: Hasılatı 2,78 Milyar Dolar.

2,78 milyar dolarlık bir gişe hasılatı elde etme başarısı yakalayan Avatar, listenin ilk sırasına sürpriz bir şekilde yerleşmiştir. Gizli bilgi olsa da bu film için yapımcılarının yaklaşık 280 milyon dolar harcadıkları söylenmektedir. Buna bakılacak olursa maliyetinin tam 10 katı bir gelir elde etmiş. Çarpıcı görsel efektleriyle öne çıkan Avatar’ın 3 devam filmi için anlaşmaya varılmış bile…

titanik


2. Titanic: Hasılatı 2,19 Milyar Dolar.

1997 yılında gösterilen film toplam 200 milyon dolarlık bir bütçeye sahip. James Cameron’un 11 Oskar Ödülü alan filmi, o zamana kadar yapılmış en pahalı film olmuştur. Filmin maliyetinin yaklaşık 11 katı gelir getiren film, listemizin ikinci sırasında yer aldı.

the avengers


3. The Avengers: Hasılatı 1,52 Milyar Dolar.

2012 yılında gösterilen The Avengers, 220 milyon dolarlık bir yapım bütçesine sahip. Gişede yaklaşık 1,5 milyar dolar hasılat elde eden film, yapımcılarına yatırdıkları paranın yedi katını kazandırdı. Filmde Robert Downey Jr., Scarlett Johansson ve Chris Evans gibi ünlüler tol almıştı.

harry potter ölüm yadigarları 2


4. Harry Potter ve Ölüm Yadigarları – Bölüm 2: Hasılatı 1,34 Milyar Dolar.

250 milyon dolar tahmini bütçesi olan film, gişede yapımcılarına 1,34 milyar dolar hasılat sağladı. 2011 yılında gösterilen film, bire beş gibi hatta daha fazla bir kar getirmiştir.

iron man 3


5. Iron Man 3 – Hasılatı 1,22 Milyar Dolar.

Iron Man serisinin üçüncü filmi gişede yaklaşık 1,22 milyar dolar hasılat elde etti. 200 milyon dolarlık bir bütçeyle çekilen film, 2013 yılının en yüksek gişe yapan filmi ve yapımcılarına bütçesinin 6 katı para kazandırdı.

transformers dark of the moon


6. Transformers – Dark of the Moon: Hasılatı 1,12 Milyar Dolar.

Transformers serisinin üçüncüsü olan film, 2011 yılında gösterilmiş ve gişede 1,12 milyar dolar gelir elde etmiştir. Bütçesi yaklaşık 195 milyon dolar olan film, bu geliriyle yapımcılarına yaklaşık 6 kat para kazandırmıştır.

yüzüklerin efendisi kralın dönüşü


7. Yüzüklerin Efendisi – Kralın Dönüşü: Hasılatı 1,12 Milyar Dolar:

Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü serinin üçüncü filmi olup, en iyi film ödülü de dahil toplam 11 Oscar Ödülü kazandı. 94 milyon dolarlık bütçesiyle ve gişede elde ettiği 1,12 milyar dolarlık gelir ile yapımcılarına tam 12 katı para kazandırdı.
One Response
  1. YUH

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.