Menu

Dünyanın en yüksek deniz fenerleri


deniz fenerleri

Deniz fenerleri, açık denizlerde ya da iç denizlerde gemicilerin en büyük yardımcıları olarak yerlerini almışlardır. Bu yapılar bir kule veya bina şeklinde olabilir. Deniz fenerleri tehlikeli kayalıkları ve tehlikeli sahilleri işaretlemek amacıyla inşa edilmişlerdir.

Antik çağlardan beri denizcilerin yardımına yetişen deniz fenerlerini, boyut ve yüksekliklerine göre derleyelim istedik. İşte, dünyanın en yüksek deniz fenerleri;

cidde deniz feneri


Cidde Deniz Feneri, Cidde – Suudi Arabistan: 1990 yılında beton ve çelikten inşa edilen Cidde deniz feneri, 133 metre yüksekliğinde ve 46 kilometre menzile sahiptir.

ohio deniz feneri


Perry’nin Zafer ve Uluslar arası Barış Anıtı – Bay, Ohio – ABD: Granitten yapılmış olan bu deniz feneri 1915 yılında inşa edilmiş olup, 107 metre ile ABD’nin en yüksek deniz feneridir. 1812 Commodore Oliver Perry’nin deniz savaşı zaferi anısına ve savaştan sonra ABD, İngiltere ve Kanada arasındaki kalıcı barışı simgelemektedir.

yokohoma deniz feneri


Yokohama Deniz Feneri, Yokohama – Japonya: Yokohama’da bulunan bu 101 metre yüksekliğindeki çelik iskeletten yapılmış deniz feneri, 1961 yılında inşa edilmiş ülkenin en yüksek deniz feneri olarak kabul edilir.

finistere deniz feneri fransa


Ile Vierge Lighthouse, Finistere – Fransa: 1902 yılında inşa edilen İle Vierge feneri, Avrupa’daki taştan yapılmış en yüksek fener ve dünyanın yüksek geleneksel deniz feneridir. 82,5 metre yüksekliği olan fener, Manş’ın güneybatı sınırını işaretlemektedir.

cenova deniz feneri italya


Cenova Deniz Feneri, Cenova – İtalya: 1543 yılında inşa edilmiş olan fener, dünyada kendi türündeki ayakta duran en eski yapılarından biridir. 77 metre yüksekliğe sahip olan fenerin 46 km menzili bulunmaktadır.

gatteville le phare deniz feneri fransa


Phare de Gatteville Deniz Feneri – Fransa: Fransa’nın alt Normandiya bölgesindeki Barfleur ucunda yer alan aktif bir deniz feneridir. 75 metrelik yüksekliğe sahip olan fener, 1734 yılında 25 metre olarak kalmış, 1835 yılından bu güne de bugünkü görünümüyle denizcilere rehberlik etmektedir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.