Menu

Dünyanın en yeşil ülkeleri


en yeşil ülkeler

Her sene Dünya Ekonomi Forumu’nda Columbia ve Yale Üniversitelerinin birlikte hazırlayıp yayınladıkları rapora göre, dünyanın en yeşil ülkelerinin ilk beşini sizlerle paylaşıyoruz.

Sıralama, en yüksek puandan aşağı doğru yapılmıştır.

İşte, dünyanın en yeşil ülkeleri;

izlanda


İzlanda: Muhteşem ve nefes kesen doğasıyla dünyanın en güzel ülkelerinden biri olarak bilinen İzlanda, çevre politikalarıyla ilgili gösterdikleri hassasiyet en üst seviyede. Ülkenin yüzde 82’si hidrojen ve jeotermal kaynaklardan elde edilen enerjiyi kullanmakta. Kalan yüzde 18’lik enerji üretiminde kömür kullanılmakta.

isviçre


İsviçre: Uzun yıllardan beri ilk sırada yer alan İsviçre, birinciliği İzlanda’ya kaptırdı. İsviçre Hükümeti, çöp atıklarını bile ücretli bir şekle soktu. Hükümetin ve halkın ekolojiye verdiği değer inanılmaz. Bazı kasaba ve küçük yerleşim yerlerinde motorlu taşıt kullanımı bile yasaklanmış durumda.

kosta rika


Kosta Rika: Ülke hükümeti İzlanda’nın uyguladığı enerji politikalarını uygulamakta çok kararlı. 10 yıl içinde ülkedeki karbon salınımının sıfıra düşürülmesi hedeflenmiş durumda. Zamanında yapılan yeşil katliamını telafi etmek için çabalayan Kosta Rika, bu çabasıyla üçüncü sıraya oturdu.

isveç


İsveç: Ülkede ekoloji dostu olan ürünler oldukça dikkat çekici. 2020 yılından itibaren kullanılan fosil yakıtların kaldırılmaya başlanacağını duyurdu. Bu hassasiyet, İsveç’in en yeşil ülkeler sıralamasında dördüncülüğe yerleşmesine yetmiş.

norveç


Norveç: Kuzey kutbuna yakın alanlarında buzul erimeleri yaşayan Norveç, 2030 yılında karbon salınım oranını sıfıra indirmeyi hedefliyor. Norveç hükümeti, fosil yakıtların ve mazotun fiyatlarını eko yakıtlardan daha yüksek tutarak, halkı doğayla dost enerji kaynaklarına yöneltiyor. Bu özellikleriyle de dünyanın en yeşil ülkeleri sıralamasında beşinciliği elde etti.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.