Menu

Dünyanın en uzun yaşayan canlıları


Galapagos tortoise foraging

Dünyamızda insan ömründen 10 kat daha fazla yaşayabilen canlılar da bulunmaktadır.

Denizde ve karada yaşayan bu canlıların içinde havada yaşayan uçan canlılar pek görülmüyor.

İşte, dünyanın en uzun yaşayan canlıları;

Turritopsis nutricula


Turritopsis Nutricula: Dünyadaki ölümsüz olarak tanımlanan tek canlı türüdür. Çapı sadece 5 mm kadar olan bu canlı, ömrünün sonuna geldiği zaman veya hayatını devam ettirebilecek şartları sağlayamadığı zaman, denizanası olmadan önceki polyp haline geri dönmekte, daha ileride yine denizanasına dönüşmektedir. Dışarıdan bir etkiye maruz kalmadığı taktirde hayatını sürekli olarak yaşamaya devam ediyor.

antartika süngeri


Antartika Süngeri: Okyanus dibinde yaşayan ve kendine güvenli bir bölge seçen bu sünger türü, bir bitkiye benzese de hareketsiz canlılardır. Yaklaşık olarak 1500 yıl kadar yaşarlar.

Colpophyllia coral mercanı


Colpophyllia Natans Mercanı: Koloni şeklinde yaşayan bir deniz canlısıdır. En uzun yaşayan canlılar arasında en bilinenlerden biri olan bu mercan türü, ortalama 400 yıl yaşamaktadır.

galapagos kaplumbağası


Galapagos Kaplumbağası: Yalnızca Galapagos ve Aldabra adalarında yaşayan bu dev kaplumbağalar, 200-250 kg ağırlığına ulaşabilmektedir. Ortalama yaşam süreleri 200 yıldır.

kırmızı deniz kestanesi


Kırmızı Deniz Kestanesi: ABD’nin Pasifik okyanusu kıyıları boyunca bulunan bu canlıların ortalama ömürleri de 200 yıldır.

tuatara


Tuatara: Kertenkeleye benzer bir sürüngendir. Bu canlıyı diğer benzerlerinden ayıran en önemli özelliği başının üstündeki ince bir deriyle kaplı olan üçüncü bir göze sahip olmasıdır. Yaşadıkları süre 100-200 yıl arasında değişmektedir.

grönland balinası


Grönland Balinası: Hayvanlar aleminde en uzun ömürlü canlılardan biri de Grönland Balinasıdır. Ortalama 160 yıl ömürleri olan bu balinaların 200 yıla kadar da yaşadıkları belirtilmektedir.

deniz tarağı


Deniz Tarağı: Dünyanın en uzun yaşayan canlılarından biri olan Deniz Tarağı, yaklaşık ortalama bir değerle 150 yıl kadar yaşayabiliyorlar. Kabuğu yuvarlak, yelpaze şeklinde bir yumuşakça olan Deniz Tarağı, besin değeri yüksek gıdalar arasında yer almaktadır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.