Menu

Dünyanın en uzun ömürlü ülkeleri


uzun ömür
Dünyanın en uzun ömürlü yaşayan insanları bu ülkelerde yaşıyor..

Dünya Sağlık Örgütü, uzun yaşamın olduğu ülkelerin bir sıralamasını yaptı.

Sağlık Örgütüne göre, uzun yaşamak, yaşadığınız bölge ve ülkeye bağlı olarak gelişen bir durumdur.

Siyasi istikrar, ekonomik başarı, modern ve erişilebilir sağlık hizmeti, eğitim düzeyi, hijyen bu ülkelerde çok yüksek ve önemli konular.

İşte, dünyanın en uzun ömürlü ülkeleri ;

singapur


Singapur ;

Singapur uzun ömürde ilk 10 içine giren ülkedir. Özellikle kadınlar, 85.1 yıl ve erkekler 80 yıl ortalama ile yaşamaktadır. Bu konuda en önemli olan faktör, Singapurluların mükemmel ve uygun fiyatlı sağlık hizmeti almasıdır. Asya’nın diğer ülkelerine göre, iş ve yaşam dengesi çok iyi korunmuş ve temizlik çok hijyeniktir. Ayrıca ülke dünyanın en zengin ülkelerindendir.

iskandinavya


İskandinavya ;

İsveç, hem erkekler hem de kadınlar için en uzun yaşam olan ülkelerdendir. Yaşam kalitesi yüksekliği, her yıl 5 hafta parasının ödendiği tatil yapma olanağı, sağlık hizmet kalitesi yüksekliği ile İsveç İskandinav ülkeleri arasında 1. sıradadır. İskandinavya’nın kalanın da eğitim seviyesi yüksek, istikrarlı siyasi sistemleri ve zenginliğin eşit dağılımı ile bilinir. 2013 yılında İskandinav ülkelerinde kadınlarda 86 yıl, erkeklerde 83 yıl ömür tespit edildi.

italya


İtalya ;

İtalyanlarda uzun yaşam hiç şaşırtıcı değildir. Zeytinyağı, taze sebze ve meyve ile beslenen İtalyan’lar, iyi eğitimli doktor hizmeti de almaktadır. Ortalama olarak İtalya’nın yaşam süresi 83 yıldır. Özellikle İtalya’nın güney bölgesinde yaşayanlarda uzun ömür çok daha fazla görülür.

avustralya


Avustralya ve Yeni Zellanda ;

Uzun yaşam sıralamasında 4. olan Avustralya, sağlıklı yaşam ve sigara bırakmak için halkını son yıllarda çok teşvik ediyor. Kamu sağlık hizmetlerinde ki ilerleme ve ülkenin tarım açısından zengin olması nedeni ile ömür yaklaşık 84 yıldır. Onu hemen arkasından Yeni Zellanda takip eder.

fransa


Fransa ;

Fransa’nın sağlıklı yaşam için halkı teşvik etmesi ile son yıllarda ömür uzadı. 2014 yılı raporlarına göre Fransa’da yaşam 84.9 yıl olarak görülüyor. Son yıllarda alkol tüketiminin düşmesi, egzersiz ve sağlıklı yaşam bilincinin artması buna faktör olarak görülüyor.

izlanda


İzlanda ;

Eğer bir erkekseniz İzlanda’da yaşamak isteyebilirsiniz. Çünkü, İzlanda’da erkekler 82 yıllık bir ömre sahipler. Ülkenin nüfusunun neredeyse tamamı eğitimli ve güvenli bir yaşam sürer. İzlanda’nın doğası, ekonomisi uzun ömrü beraberinde getirmektedir.

japonya


Japonya ;

Japonların 2012 yılı uzun ömür listesinde 2. Sırada oldukları biliniyor. Aslında Japon kadınları dünyanın en uzun yaşayan kadınlarıdır. Ortalama bir Japon kadını 88 yaşına kadar yaşıyor. Sebze tüketiminin yüksek olması, deniz yosunu ve balık içeren beslenme uzun yaşamın sırrı olarak kabul ediliyor.

monoko


Monaco ;

En uzun yaşam sıralamasında birinci olan ülke Monoco, 90 yıl ortalama ömrü ile şaşırttı. Fakat, uzmanlar bunu seçkin yaşam tarzı, devlet tarafından finanse edilen sağlık hizmetleri ve beslenme şekline bağlıyor. Monoco dünyanın en küçük fakat en zengin ülkelerindendir.
One Response
  1. Levent

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.