Menu

Dünyanın en uzun boyunlu kadınları işkence gibi gelenek


Dünyanın her bir yöresinde, birbirlerinden farklı kültürleri olan milletlerin yüzyıllar boyunca devam ettirdikleri farklı gelenekleri olabilmektedir. Özellikle metropol dışında yaşamakta olan birbirinden farklı topluluklar, moderniteye bir adım daha uzak kaldıkları için kendi aralarında geleneksel yaşamı eksiksiz bir biçimde devam ettirmektedirler.

Durum böyle olunca, yüzyıllar öncesinde küçük toplulukların kendi aralarında gerçekleştirmeye devam ettirdikleri garip ritüelleri bile 21. yüzyılı yaşadığımız dönemlerde hala yadırganmadan devam ettirebilmektedir. Çünkü özellikle kabile şeklinde yaşayan toplulukların, kendi dışlarında kalan dünyanın kuralları ve yeni jenere durumlarıyla pek ilgilendikleri görülmemektedir.

Japon kadınların ayak numaralarını küçültmek için ayaklarına bir kaç numara küçük tahta ayakkabılar giydikleri ve ayaklarının seneler içerisinde oldukça kötü bir hale gelmesine rağmen inançları uğruna küçük ayağa sahip olmaları onları oldukça tatmin ettiği gibi, Tayland’ın kuzey bölgesinde yaşayan Padaung isimli kabilenin kadınları da oldukça ilginç bir geleneği hala devam ettirmektedirler.

Bu kadınların Guinness rekorlar kitabına girmelerine dahi sebep olan durum, boyunlarını uzatacak bir takım işlemler yaparak dünyanın en uzun boyunlu kadınları haline gelmeleridir. Bu kabile içerisinde  bir gelenek peyda olmuş ve kadınlar boyunlarını komple saracak şekilde demir halkalar takmaya başlamışlardır.

Çocukluk çağından yaşlılığın son dönemine kadar üst üste(yılların geçtiğini temsilen) taktıkları bu demir halkalar, ilk tecrübe edildiğinde kadınların boynunu rahatsız etse de daha sonra alışıldığında hiç fark edilmeyecek bir duruma gelmekte ve kadınlar artık bu halkaları bir süs eşyası olarak görmektedirler.

Bu köyde yaşayan kadınlardan birinin boynunun 40 santime ulaştığı bilinmekte, ortalama demir sayısına sahip olan kadınların da boyunlarının uzunluğunun 25 santimetreye ulaştığı söylenmektedir. Uzun boyunlu kadınların bu demirlerle olan görüntüleri ise şöyle;


1.

uzun-boyunlu-kadin-1


2.

uzun-boyunlu-kadin-2


3.

uzun-boyunlu-kadin-3


4.

uzun-boyunlu-kadin-4


5.

uzun-boyunlu-kadin-5


6.

uzun-boyunlu-kadin-6


7.

uzun-boyunlu-kadin-7


 
Son 50 Yorum
 1. Isimlazmdiil
 2. filozof
 3. Erdinç Baslı
 4. Melih Efe
 5. Melih Efe
 6. Kenan Altınkaya
 7. Hasan Güneş
 8. saliha
 9. mezopotamya
 10. mustafa
 11. balböcek
 12. berk
 13. SEVGİ
 14. güler
 15. güler

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.