Menu

Dünyanın en ünlü meydanları


meydanlar

Şehirlerin merkezleri olarak görülen meydanlar, sosyal yaşantının daha fazla öne çıktığı alanlar olma özelliklerini göstermektedir. Günümüzde hala önemini koruyan birçok meydan bulunmakta.

Meydanlar eski Yunanda Agora, Roma’da da forum olarak karşımıza çıkmaktadır. İşte, dünyanın en ünlü meydanları;

Piazza Navona


Piazza Navona meydanı – Roma / İtalya: Dünyanın en güzel meydanlarından biri olan Piazza Navona, Bernini’nin muhteşem çeşmesi ile ayrı bir güzellikte.

Trafalgar Meydanı


Trafalgar meydanı – Londra / İngiltere: 1820 yılında birçok yapının yıkılması ile oluşturulan meydanın tam ortasında 46 metre yüksekliğinde, üzerinde Amiral Nelson’un heykeli bulunan granit bir sütun yer almaktadır.

Old Town Meydanı, Prag


Old Town meydanı – Prag / Çek Cumhuriyeti: Prag’ın merkezinde yer alan meydanda insanları seyrederek sıkılmadan keyifli vakit geçirmek mümkün. Meydanda bir de çeşme bulunmakta.

Rynek Glowny, Krakow


Rynek Glowny meydanı – Krakow / Polonya: Bu meydan Avrupa’nın hem en büyük hem de en güzel meydanı olarak bilinmektedir. Şehrin her noktasından mutlaka bu meydana çıkabiliyorsunuz.

Plaza Santa Ana, Madrid


Plaza Santa Ana meydanı – Madrid / İspanya: Meydan, yemyeşil ağaçlar, birçok kafe ve restoranları ile keyifli zaman geçirilebilecek meydanlardan biri.

Kızıl Meydan


Kızıl meydan – Moskova / Rusya: Dünyanın en bilinen meydanlarından biri olan kızıl meydan 73 bin metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Meydanı Aziz Basil Katedrali, kremlin sarayı gibi yapılar çevrelemektedir. Kızıl meydan aynı zamanda UNESCO dünya mirası listesinde bulunmaktadır.

Tiananmen Meydanı


Tiananmen meydanı – Pekin / Çin: 15. yüzyılda inşa edilmiş olan meydan, yasak şehirle şehrin diğer yakasını ayırmak amacıyla yapılmıştır. 440 bin metrekarelik bir alana sahip olan meydana yaklaşık 1 milyon kişi sığabilmektedir.

Times Meydanı


Times meydanı – New York / ABD: İsmini New York Times gazetesinden alan meydan, New York şehrinin en önemli noktalarından biri.

Concorde Meydanı


Concorde meydanı – Paris / Fransa: Sekizgen bir yapısı olan meydanda çeşmeler ve heykeller ayrı bir güzellik katıyor. Fransız ihtilalinda 14.Louis ve Marie Antoinette de dahil 1000’den fazla insanın giyotinle idam edildiği meydandır.

paris meydanı


Paris meydanı – Berlin / Almanya: 1790 yılında Brandenburg kapısının tamamlanmasını müteakip, 1814 yılında Napolyon’a karşı elde edilen zafer sonrası Paris meydanı ismi verilmiştir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.