Menu

Dünyanın en ünlü Kaplıcaları


dunyadaki-kaplicalar

Kaplıca nedir?

Coğrafi olarak yer kabuğunda yer alan çatlaklardan, yerin en alt katmanlarından itibaren ısınarak yüzeye çıkan suların toplandığı alanlara kaplıca denir. Dünyanın pek çok bölgesinde değişik özelliklere sahip olan kaplıcalar bulunmaktadır. Oluşumlarının yaklaşık 45.000.000 yıl öncesine dayandırıldığı bu yapılar, o dönemlerde meydana gelen volkanik reaksiyonlar sonrası meydana gelme imkanı yakalamışlardır.

Dünyaca ünlü kaplıcalara örnekler

Red Hot Spring – Japonya : “Kan Kırmızı Kaplıca” olarak da adlandırılan bu kaplıca, dünyaya ününü sağladığı faydaların dışında cezbedici dış görünüşü dolayısıyla da almaktadır. Bu kaplıcanın içerisinde bulunan suda çok yoğun miktarda demir minerali yer almakta olduğundan suyun rengi muhteşem bir kırmızıdır.

Grand Prisma – Amerika : Yellowstone National Park’ta bulunan bu kaplıca, dünyadaki üçüncü büyük kaplıca olsa da en çok bilinen kaplıca olarak kabul edilmiştir. Bunun sebebi hem kaplıcanın şekli hem de barındırdığı renklerdir. Grand Prisma kaplıcasının görüntüsünde hem turuncu tonları, hem kırmızı tonları hem de yeşil tonlarını barındıran algler bulunmaktadır.

Blue Lagoon – İzlanda : Şifalı sular denildiğinde akıllara gelen en doğal ve faydalı sulardan biri İzlanda’da bulunan Blue Lagoon’dur. İzlanda’nın soğuk ve kasvetli havasının içerisinde Blue Lagoon kaplıcasını kullanmak hem turistler hem de yerliler için muhteşem bir fırsat doğurmaktadır. Bu lagünün meydana gelme aşamasında denizden ayrılan bir kısım etkili olmuştur. Bu alana giren kişilerin ciltlerindeki ve vücutlarındaki pek çok hastalığa lagündeki suyun oldukça etkili geldiği anlaşılmıştır.

Rincon de La Vieja – Kosta Rika : Kosta Rika’da bulunan bu kaplıcanın birbirinden farklı 7 adet kaynağı bulunmaktadır. Bireyler isteklerine ve hastalıklarına göre bu yedi kaynağın arasından kendilerine uygun olanı öğrenip o alanı ziyaret etmektedirler. Ayrıca sularının şifasının yanında içerisinde bulunan topraktan da çoğu kozmetik markası yararlanmaktadır.

Mammoth Kaplıcaları  – ABD : Bu kaplıca da Grand Prisma gibi Yellowstone Ulusal Parkı’nda bulunmaktadır. Bu kaplıcanın uluslararası bilinen en önemli özelliği, dünya üzerinde en çok karbonatın barındığı alan olan gösterilmesidir. İçeriğindeki yoğun karbonat yüzünden yüzyıllar geçtikçe kaplıcanın içerisinde karbonattan meydana gelen travertenler oluşmuştur.




Son 50 Yorum
  1. Zeynep ipekci
  2. Adnan Olgun
  3. Latif Demirhan
  4. Musa Acar
  5. Saffet Bilir
  6. Saffet Bilir

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.