Menu

Dünyanın en tehlikeli 10 yılanı


kara-mamba-yilani

Kara mamba yılanı hakkında bilgi

Tehlikeli ve zehirli yılanlardan bahsedildiğinde ise akla ilk gelen yılanlardan bir tanesi kara mamba yılanıdır. Ciddi anlamda saldırgan olan ve saldırdığında kesinlikle öldürme etkisi bulunan bu hayvanlar insanlar adına oldukça tehlikeli türlerdir. Yetişkin bir kara mamba yılanının ortalama olarak 2,5 metre uzunluğuna ulaştığı görülse de, dünyada 4,5 metre uzunluktaki bir kara mamba yılanı da var olmuştur.

Bu hayvana “kara mamba” denmesinin asıl sebebi ise, gövdesinin haricinde ağzının içinin simsiyah olmasıdır. Vücudu hafif grimsi, zeytin yeşili gibi renklerde olsa da hayvanın asıl özelliğinin ağzıyla alakalı olması sonucu ismine de ağzının renginden esinlenerek “kara mamba” denilmiştir. Bunun dışında bu yılanın özelliği olarak saatte 20 km hızla gidebilen Afrika’nın en hızlı yılanı olduğu da söylenebilir.

Kara mamba saldırısının özellikleri

Normal şartlarda kara mamba yılanları, yaşadıkları bölgede rahatsız edilmedikten sonra çok da bulundukları inlerinden çıkan hayvanlar değillerdir. Ancak kendi bölgelerinde kendileri için bir tehdit unsuru hissederlerse hiç vakit kaybetmeden anında saldırıya geçmektedirler.

Bu yılanın zerk ettiği zehrin, 100 insanı birden öldürebilecek güçte zehirli olduğu söylenmektedir. Kara mamba yılanı tarafından sokulan insanın o an hemen panzehir uygulaması alması gerekmektedir. Zaten yapı olarak da gergin ve tehditkar hayvanlar olan kara mamba yılanları, en ufak şeyde direkt olarak saldırıya geçmeye hazır halde beklemektedirler.

Saldırıya geçmeye hazırlanan kara mambalar, ilk olarak boyunlarını düzleştirerek çok yüksek volümlü bir sesle tıslamaya başlarlar. Ardından da simsiyah ağızlarını açarak dişlerini göstermektedirler. Son olarak da karşılarındaki ister bir insan isterse de avlanacakları bir canlı olsun, direkt olarak kafalarına saldırıya geçmektedirler.

2)Yeşil mamba hakkında kısa bilgi

Kara mamba yılanının yakın akrabası olan yeşil mamba, en az 2 metreye ve en çok 3,5 metreye yakın olan boyu ile doğada bilindik yılan türlerinden bir tanesidir. Beslenme koşullarına bakıldığında bulunduğu ortamdaki kuşları, sincapları ve bu boyutlardaki diğer hayvanları yediği görülen yeşil mamba, akrabası olan kara mamba yılanı kadar saldırgan değildir. Hatta kara mamba yılanının gerçekleştirdiği direkt olarak saldırma huyunun aksine, yeşil mambalar tehlike anında öncelikle kaçmayı denemektedirler.

 

Kaynak:
Son 50 Yorum
  1. izzet
  2. ilahe
  3. Ömre Karabaşak
  4. Mehmet Öz
  5. Ferdi Ramazan
  6. Ecem Yoldaş

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.