Menu

Dünyanın en tehlikeli sporları


en tehlikeli sporlar

Tehlikeli sporlar

Dünya genelinde, adrenalin tutkunlarının tercih ettiği birçok tehlikeli spor dalları mevcut. Çoğunlukla, ekstrem olarak adlandırılan bu sporlar, her geçen gün daha fazla insan tarafından yapılmaya başlamıştır. Bazıları, yapıldıkları bölgelerle sınırlı olsa da tehlikeli sporların içerisinde yer almaktadır. Birçok kişinin ölümüne de yol açan, dünyanın en tehlikeli sporlarından bazılarını sizlerle paylaşmak istedik;

yüksek yerlerden atlama


Yüksek yerden atlama: Yüksekten atlama yapan adrenalin tutkunlarından her yıl 20’ye yakın kişi hayatını kaybetmektedir.

mağara dalgıçlığı


Mağara dalgıçlığı: 1960’lı yıllardan bu yana yapılmakta olan bu spora tutkun olanlardan 500’den fazla insan yaşamını yitirmiştir.

boğa rodeosu


Boğa rodeosu: Azgın boğaların üzerinde denge sağlama üzerine kurulu olan bu spor, ABD’de sürekli olarak yapılmaktadır. Boğanın üzerinden düşenlerde en çok rastlanan sorun beyin sarsıntısı ve omurilik zedelenmeleridir.

dalga sörfü


Dalga sörfü: Dalga sörfü için gereken dalga yüksekliği yaklaşık 15 metredir. Bu dalgalar bir köyü yerle bir edecek kadar güçlü dalgalardır ve dikkatli yapılması gereken tehlikeli sporlar arasında olan bir spordur.

dağcılık


Dağcılık: Her yıl dağcılık sporuyla uğraşanlardan birçok kişinin ya düşerek ya da donarak öldüğünü bilmekteyiz.

rafting


Rafting: Debisi yüksek olan ırmaklarda yapılan rafting, bu sporu yapanların hayatlarını da tehlikeye atmaktadır. Suyun gücü ile insanın bireysel gücünü kıyasladığımızda oldukça tehlikeli sporlardan biridir.

sokak kızağı


Sokak kızağı: Bu sporu yapanlar eğer trafiğe açık alanlarda yaptıkları zaman, taşıtların altında kalma ya da çevresel korunma imkanlarının olmamasından dolayı da vücutta kırıklar oluşabilmektedir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.