Menu

Dünyanın En Tehlikeli Cezaevleri


tehlikeli-cezaevleri

Dünyada en tehlikeli olarak anılan hapishaneler hangileridir?

1) El Rodeo Hapishanesi / Venezuela : Toplamda elli bin kişilik insan kapasitesi bulunan bu cezaevinin, zaten kapasitesinin çok fazla olmasından dolayı binlerce suçluyla ve normal dışı psikolojiye sahip bireyle doldurulduğu bilinmektedir. Hal böyle olunca, cezaevi içerisinde yaşanan olayların da ardı arkası kesilmemektedir. Dünyadaki hapishaneler içerisinde en çok şiddet haberinin geldiği hapishanelerden biri olarak sayılan El Rodeo’da öyle olaylar yaşanmaktadır ki; 2011 yılında cezaevinde çıkan bir çete savaşını sonlandırabilmek için cezaevine dışarıdan askeri birlik desteği sağlanmış ve tarafları yoğun müdahale ile anca ayırabilmiştir.

2) La Sabaneta Hapishanesi / Venezuela : Dünya genelindeki cezaevleri içerisinde en çok cinayet işlenen ve ayaklanmaların yaşandığı cezaevlerinden bir tanesidir. 2012 yılında çıkan ayaklanmalar ve işlenen cinayetler sonucunda yıl sonunda 591 mahkum bu cezaevinde yaşamını yitirmiştir. Devam eden süreçte 2013 yılında ise yine çıkan ayaklanmaya karşı yapılan baskında 16 kişi ölmüştür. Yapılan bu baskında 22.000 adet mermi, esrar maddesi, kokain maddesi, pek çok çeşit silah ve tüfekler ele geçirilmiştir. İçeride kalan mahkumların ne kadar cani olduğu ise yapılan her çatışmada tarafların birbirini kafasını keserek öldürmesi veya vücutlarını doğrayarak paramparça edilmesi gibi sebeplerden ötürü rahatlıkla anlaşılmaktadır.

tehlikeli-hapishaneler-1

3) Black Beach / Ekvator Ginesi : Bu hapishanenin bu kadar ün yapmasının nedeni, içeride yaşanan çirkin olaylarda tüm mahkumların acı çektirilerek yavaşça öldürülmeye çalışılmasıyla anlaşılmaktadır. Mahkumların tuvalet ihtiyacı hakkı ellerinden alınmakta ve çok uzun sürelerde kendilerine yemek verilmemektedir.

4) Camp 1391 / İsrail : Bu cezaevinin mahkumları genellikle Filistin’de yaşayan Müslümanlardan oluşmaktadır. Hapishanenin kuruluş amacı olarak İngiliz mandasının gerçekleştirmekte olduğu sömürgeci anlayışa karşı çıkan Yahudiler ve Arapları hapis altında tutma fikri söylenmektedir. Cezaevinde bulunan mahkumların çok uzun senelerden beri hem kendi içlerinde hem de her yeni gelen mahkuma cinsel istismar vb. çirkin davranışlarda bulunulduğu bilinmektedir. Ayrıca hapishane hakkında en dikkat çekici bilgi, mahkumların dış dünyadaki hayattan tamamen soyutlanmaları, hayattan kopuk bir mahkumiyet sürdürülmeye mahkum edilmeleri durumudur.

tehlikeli-hapishaneler-2

5) Bang Kwang / Tayland : Tayland’da “Büyük Kaplan” olarak anılan Bang Kwang cezaevi, oldukça yüksek güvenlik önlemleriuşe korunmaktadır. Öncelikle bu cezaevinde mahkum hayatı yaşayacağı kesinleşen suçlular, bu hapishaneye gelmelerinden itibaren ilk 3 ay ayaklarında pranga ile dolaştırılmakta; günde sadece 1 kez 1 kap yetersiz besinle beslenme yapılabilmekte ve çok az içme suyu ihtiyacı karşılanabilmektedir. Bunun çözümü olarak cezaevinde bile kapitalist düzen oturtturulmuş, mahkumlar yiyecek ve içecekleri kantinden parayla satın alma durumunda bırakılmıştır. Ayrıca sağlık koşulları olarak zaten alabileceği kişi kapasitesinden çok daha yüksek bir miktarda suçlu barındırdığından pek çok ağır hastalık da mahkumlar arasında salgın olarak yaşanabilmektedir.

6) Tadmor Hapishanesi / Suriye : Bu cezaevinin adı ilk kez 1980 yılında içeride çıkan olaylar ve ayaklanmalarla duyulmuştur. Yaşanan bu olaylara göre o yıl hapishanede bir katliam gerçekleşmiş ve olay 800 kişinin ölümüyle sonuçlanmıştır. Devam eden 20 küsür yıl boyunca da yine pek çok ayaklanmaya ve katliama ev sahipliği yapan bu cezaevinin kontrol altına alınamayacağı anlaşıldığında 2001 yılında kapatılmasına karar verilmiştir. 10 yıl sonra ihtiyaçtan dolayı tekrar açılmış ancak yine içerisindeki mahkumlarla birlikte kötü şanından hiçbir şey kaybetmeden adını duyurmaya devam etmektedir.

tehlikeli-hapishaneler-3

7) Gidani Hapishanesi / Gürcistan : 2012 senesinde internete düşen ve şok etkisi yaratan bir video sayesinde, bu hapishane de dünyanın en tehlikeli cezaevleri arasında anılmaya başlamıştır. Videonun içeriğine göre, bu cezaevinin gardiyanlarından bir tanesi mahkumlardan birine hem darp uygulayıp işkence ederek hem de tecavüz etmektedir. Bundan sonrasında içeride ne kadar çirkin ve benzer olayın yaşandığını tahmin etmek zor olmamıştır.

8) Vladimir Prison / Rusya : Çok eski bir yapıt olan Vladimir Cezaevi, kendisine ait ilk namını 2. Dünya Savaşı sonrasında Polonya’da bulunan Nazi kamplarından mahkum kıyafetleri getirtmesiyle yapmıştır. O zamandan günümüze kadar hala devam eden bu alışkanlık, cezaevinde bugün mahkum olan kişilere hala aynı dizaynda mahkum kıyafetleri giydirilmesiyle devam ettirilmektedir. Bu hapishane hakkında en korkutucu gerçek, içeride AIDS salgını ve verem salgını olmasıdır. Bu cezaevi de kapasitesinin çok üzerinde mahkum ağırlamakta, burada bir koğuşta en az 6 kişi barınmaya çalışmaktadır. Çok eski zamanlardan kalma bir bina olduğu için bir kısmı cezaevi olarak, bir kısmı da turistler için keşif alanına çevrilen ve ziyaretçilerine kapısını açan bu cezaevi, ilginç bir yapı olarak yapısını korumaktadır.

tehlikeli-hapishaneler-4

Türkiye’nin en tehlikeli cezaevi hangisidir?

Diyarbakır Cezaevi : Ülkemizde bir “utanç kaynağı” olarak bulunan Diyarbakır Cezaevi (ismi “Diyarbakır Askeri Cezaevi” olarak da geçmektedir), 1980’lerde ismini sık sık duyuran bir cezaevi olmuştur. Bu hapishanede özellikle 12 Eylül’den sonra mahkumiyet almış kişiler buradaki koşullarda çok kötü ve akıl alma işkencelere maruz kalmışlar, aralarından bu koşullara dayanamayanlar hayatlarını kaybetmişlerdir. Bu cezaevinin ünü, ülke sınırlarını da aşmış ve Diyarbakır Cezaevi The Times gazetesinin yayınladığı “dünyadaki en kötü şöhrete sahip 10 cezaevinden biri” olarak gündeme getirilmiştir. Bu hapishanede 1980’den itibaren 1984 yılına kadar vahşet denilebilecek olaylar yaşanmış; bu olaylar sonucunda 34 kişi vefat ederek onlarcası da sakat kalmıştır. Bu kadar kötü bir yer olmasının dilden dile yayılmasıyla birlikte cezaevi hakkında pek çok belgesel bile çekilmiş,  pek çok farklı yazar kitaplar yazmışlardır.

Cezaevinde yapılan, tarih sayfalarına geçmiş unutulmayan işkencelerden bazıları şöyle özetlenebilir;

  • Lağım suyuna sokma
  • Ayaktan tavana asma
  • Zincirle bağlama
  • Polis copuyla cinsel istismarda bulunma
  • Kalas, demir vb. aletlerle mahkum dövme
  • Lağım suyuna sokup dışkı yedirme
  • 12-13 saat kadar ayakta bekletme
  • Konuşma yasağı uygulama
  • Yüksek yerlerden düşürülüp sağlığa zarar verme