Menu

Dünyanın en soğuk yerleşim alanları


dünyanın en soğuk yerleri

Dünyada bazı insanlar çok zor hava şartlarının olduğu bölgelerde yaşamaktadırlar. Bu bölgelerde yaşayan insanların alışveriş, araba kullanma ve işe gitmekte çok zorlandıkları bilinir.

Bugüne kadar kaydedilen en soğuk yer Vostok, Antartika’da  1983 yılında yapılan ölçümde -128 derecedir. Bu nokta gibi pek çok yerde insanlar bu soğukta yaşamaktadır.

İşte, dünyanın en soğuk yerleri ;

rusya


Verkhoyansk, Rusya ;

2002 yılında yapılan nüfus sayımında 1.434 kişi bu bölgede yaşamaktadır. 1638 yılında bir kale olarak kurulan ve sığır yetiştiriciliği, kalay ve altın madeni olan bu bölge bir merkez olarak düşünülmüştür. Ocak ayında ortalama sıcaklık -50.4 derecedir. Nisan ve Ekim ayları hepsi eksi derecelerde geçmektedir. -90 derecelik sıcaklıklar sıklıkla yaşanılan bir bölgedir. Bu bölge zamanında siyasi sürgünlerin yollandığı bölgeyken bugün yaşayan halkı ile bir kasabadır.

oymyakon rusya


Oymyakon, Rusya ;

Yapılan sayımlarda bu bölgede 800 kişinin yaşadığı ortaya çıkmıştır. -90 derece sıcaklığı ile dünyanın en soğuk yerleşim yerlerindendir. Bu bölgede okullar, -50 derecenin üstüne sıcaklık düşmedikçe tatil edilmez. Bölgenin bazı noktalarında buzun altından sıcak su çıkmaktadır. Böylece bir kaplıca olarak da hizmet veren yerleri vardır. Rus hükümeti tarafından turizme karşı önerilen merkezlerdendir.

ınternational


International Falls, Amerika ;

Amerika ve kanada arasında sınırda olan bir bölgedir. Amerika’nın en soğuk yeri kabul edilir. 6.703 kişi bu bölgede yaşamaktadır. -60 derecelik sıcaklığı vardır. Yılın her zamanı kar altındadır. Amerikalıların pek tercih etmediği bir bölgedir.

fraser


Fraser, Colo ;

Colorado dağlarında 8.574 metrede bulunan bu bölgede 910 kişi yaşamaktadır. Popüler kayak alanları yakınında olan bölgede, ABD’nin en soğuk kışları yaşanır. Yıl boyunca sıcaklık ortalamaları çok düşük olduğundan ABD’nin en soğuk bölgelerinden sayılır.

yakutsk


Yakutsk, Rusya ;

Sibiya ile Kamçatka sınırında bulunan bu bölge, Antartika’dan sonra en soğuk yer olarak bilinir. En yüksek sıcaklığı -34 derece en düşük sıcaklığı -88 derecedir. Yaklaşık 200 bin kişi bu bölgede yaşamaktadır. Çoğunluğu madencilik yapmaktadır. Bölgede, tiyatro, müze hatta bir hayvanat bahçesi vardır.

norveç


Hell, Norveç ;

Hell aslında İngilizce’de cehennem demektir. Bu nokta kutup sıcaklıkları ile yarıştığından cehennem olarak tabir edilir. Pek çok turist tarafından ziyaret edilen bu nokta dünyanın en soğuk ve en güzel doğası olan yeri kabul edilir.

alaska


Barrow, Alaska ;

Amerika’nın kuzeyinde ve Kuzey Kutbunun 320 metre güneyinde olan bu noktada 4.581 kişi yaşamaktadır. Haziran ayında bile çok soğuk olan bu bölge, enerji konusunda en önemli yerlerdendir. Şehre, uçak seferleri yapılmaktadır. Bu bölgede güneş, Kasım sonuna kadar görülmemektedir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.