Menu

Dünyanın en şaşırtıcı 7 demiryolu


en şaşırtıcı tren yolları

Demiryolları ulaşım ve taşıma ihtiyacından doğan en önemli uygulamalardan biridir. Çok eski dönemlerden beri raylı taşıma uygulamaları yapılmakta, bir yerden başka bir yere insan ve yük taşımacılığı kolaylıkla yapılabilmektedir.

Sarp dağlık ve kayalık yerlerden bile tüneller ve viyadüklerin üzerinden bile yürütülen demiryolları günümüzde hala önemini koruyan bir unsurdur.

İşte, dünyanın en şaşırtıcı 7 demiryolu;

arjantin las nubes


Las Nubes demiryolu – Arjantin: Arjantin’in Salta eyaletinde turistik bir gezi treni için servis sağlamaktadır. Bu servis yolu Arjantin’in en kuzey batısındaki Şili sınırı ile Andes dağları arasındadır. Deniz seviyesinden ortalama 4.220 metre yükseklikteki dünyanın en yüksek üçüncü demiryoludur.

aşk tüneli ukrayna


Aşk Tüneli – Ukrayna: Klevan aşk tüneli Ukrayna’da en güzel yerlerden biridir. 3 kilometre uzunluğundaki bu demiryolu lif levha üreten bir fabrikaya bağlanır. Günde üç kez çalışan tren fabrikaya ahşap malzeme taşımaktadır. Yol üzerindeki ağaçlar göz alıcı bir güzellikte olup, çiftler ve fotoğraf çekmek isteyenler için oldukça etkileyici. Bu yeşil koridordan geçerken dilek dilerseniz gerçekleşeceği söylenir.

georgetown demiryolu abd


Georgetown demiryolu – ABD: Bu demiryolu Colorado’ya gelen ilk ziyaretçiler için yapılmış olan bir demiryoluydu. Dönemi için bir mühendislik harikası olarak kabul edilmektedir. 1899 yılında yolcu taşımacılığına kapatılan demiryolu 1938 yılına kadar yük taşımacılığında kullanıldı. 600 metrelik bir yüksekliğe ulaşan bölümleriyle şeytan kapısı yüksek köprüsü tekrar onarılarak 100. yıl dönümünde tamamlanmıştır.

landwaser viyadüğü isviçre


Landwasser Viyadüğü – İsviçre: Dağlık ve zorlu koşullara sahip olan İsviçre’de seyahat etmek oldukça zordu. Tüm bunları aşmak için cesur tasarımların yapılması gerekiyordu. 1902 yılında inşa edilen İsviçre Landwasser viyadüğü dünyanın en ünlü demiryollarından biridir ve İsviçre’nin turistik tanıtımlarında da görülür.

napier gisborne tren yolu


Napier – Gisborne demiryolu – Yeni Zelanda: Bu demiryolu Gisborn hava alanı pistinden geçtiğinden benzersiz bir demiryoludur. Trenler pistten çapraz bir şekilde geçtiklerinden kule ile sürekli irtibat halindedirler.

tayland market tren yolu


Maeklong Pazar demiryolu – Tayland: Maeklong gıda pazarı tren rayları üzerinde kurulmaktadır. Her gün, gün içinde bir kaç defa pazarcılar tezgahlarını ve malzemelerini geri toplamak zorundalar.

trans sibirya rusya


Trans Sibirya demiryolu – Rusya: Trans Sibirya demiryolu dünyanın en uzun demiryoludur. Rusya’nın uzak doğu ve Japon denizi arasındaki en önemli bağlantısıdır. 1891 yılında başlanan demiryolu inşaatı her iki uçtan başlamış ve ortada buluşulmuştur. 1916 yılından bu yana çalışmakta ve sürekli geliştirilmektedir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.