Menu

Dünyanın en popüler ekstrem sporları


ekstrem sporlar

İnsanlar, adrenalini daha iyi ve daha farklı hissetmek amacıyla birbirinden zor ve tehlikeli sporlar yapmaya başladılar.

Aslında dünyada daha eski bir geçmişe sahip olan birçok ekstrem spor, ülkemizde de popüler olmaya ve yapılmaya başladı.

İşte, dünyanın en popüler 10 ekstrem sporu;

parkur


Parkur: Duvar, bina çatıları, merdivenler gibi birçok önüne çıkan engelleri, en etkili ve en hızlı şekilde aşmak için yapılan hareket etme işidir. Bu tür engeller aşılırken koşma, atlama, zıplama ve düşme teknikleri kullanılmaktadır.

serbest dalış


Serbest Dalış: Genellikle açık sularda, oksijen tüpü olmaksızın tek bir nefesle, en fazla derinliğe dalmak ya da zamana karşı en fazla derinlik mesafesine ulaşmak için yapılan su altı dalış sporudur.

kara yelkenciliği


Kara Yelkenciliği: 1950’li yıllarda gelişen bu ekstrem sporda, üç tekerlekli rüzgar yardımıyla hareket eden araçlarla geniş düzlüklerde yapılan yarıştır. Kara yelkenleriyle, yelkenin açısı kullanılarak ortamdaki rüzgarın hızından daha fazla hızlara ulaşmak mümkün.

rafting


Rafting: Yüksek akış hızına sahip nehirlerde raft olarak adlandırılan botlarla yapılan nehir sporudur. Rafting’de amaç, içinde bulunduğunuz botu devirmeden nehirdeki kayalar ve engellerden sorunsuzca geçirmektir.

yelken kanat


Yelken Kanat: Delta kanat adıyla da bilinen bir hava sporudur. Yamaç paraşütü ve planörcülüğün bir karışımı gibidir.

yamaç paraşütü


Yamaç Paraşütü: Serbest tip paraşütlerle yamaçlardan koşarak kalkmaya imkan sağlayan ekstrem spor türlerinden biridir.

bungee jumper falling from cliff,


Bungee Jumping: Bu sporu yapan kişiler, köprü, viyadük gibi yüksek yerlerden esnek bir halata bağlı olarak atladıkları ve yukarı çekildikleri heyecan verici ve adrenalin yüklü ekstrem bir spordur.

volkan sörfü


Volkan Sörfü: 700-800 metre gibi bir yükseklikten yalnızca bir sörf tahtasıyla yaklaşık 80 km bir hızla aşağıya inmek adrenalin tutkunu olan sporcuların en popüler ekstrem sporlarından biridir.

uçurumdan suya dalış yapmak


Uçurumdan Atlayarak Dalış Yapma: Yüksek bir uçurumdan akrobatik hareketler yaparak suya sert bir dalış yapmaktır. Erkekler için 23-28 metre, kadınlar için 18-23 metrelik yüksekliklerden atlama sınırı konulmuştur.

serbast atlayış


Serbest Atlayış/Paraşüt: Belli bir düşüş prosedürüne tabi olmadan, ancak güvenlikle ilgili kuralların yine de ön planda olduğu ekstrem bir spor türüdür.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.