Menu

Dünyanın en pahalı tankları


 

dünyanın en pahalı savaş tankları

Dünyanın en iyi ve en pahalı tankları

Aşağıdaki listede yer alan tanklar şu anda kullanımda olan tankları içermektedir.

Onlar manevra kabiliyetleri, koruma ve ateş gücü bakımından üç kategoride ele alınmaktadırlar.

Dünyanın en iyi tankları olarak kabul edilen bu tankları parasal değerleri ile de sınıflandırmak istedik. İşte, dünyanın en pahalı tankları;

arjun MkII


Arjun Mk II (Hindistan) – $ 6,0 milyon

İlk olarak 2004 yılında Hint ordusunda hizmete girdi. Son sürümü olan Arjun Mk II geçen iki yıl içinde denemeleri tamamlandı ve şu anda da hizmet vermektedir. Bu yeni Hint tankı Rus ve Batı tasarımlarını bir arada barındırmaktadır. Tank konvansiyonel mühimmat ve güdümlü füzeleri atabilecek 120 mm yivsiz bir silahla donatılmıştır. Defansif ekipman lazer uyarı alıcıları, kızılötesi frekans bozucu, güdümlü füzelere karşı aeresol duman bombası içermektedir. Dört personel taşıyabilen bu tankın gelişmiş seyir ekipmanı ve zırhı bulunmaktadır.

leopard 2S6


Leopard 2A6 (Almanya) – 6.790.000 $

Bu listedeki en eski tank olan Leopard 2 1979 yılında kullanılmaya başlandı. Yeni eklemeleri ve geliştirmeleri ile bugün 2A6 modeli kullanılmaktadır. 63 tonluk bu tank diğer Batı tankları gibi 120 mm yüvsiz top kullanmakta ve yüksek isabetli ateş gücüne sahiptir. Tankta çelik, seramik, tungsten ve plastikten oluşan gelişmiş bir zırh kullanılmaktadır. Şimdiye kadar ki en başarılı tank tasarımlarından biri olan Leopard 2 şu anda Almanya, Kanada, Finlandiya, Yunanistan ve Portekiz gibi ülkeler tarafından kullanılmaktadır.

M1A2 SEP


M1A2 SEP (USA) – 8.500.000 $

Bu listedeki tüm tankların aksine M1 Abrams savaşta kendini kanıtlamış tek tanktır. 1991 ve 2003 yıllarında Irak’ta görev almış ve herhangi bir Sovyet tankına göre üstünlüğünü kanıtlamıştır. Abrams’ın son sürümü olan bu modelin ağırlığı 69 tonun üzerindedir ve gövdesinde tükenmiş uranyum ve grafitten oluşan gelişmiş bir zırh kullanılmıştır.120 mm yivsiz namlulu topu gelişmiş optik sistemleri ile doğruluk derecesi yüksek isabetli ateş gücüne sahiptir.

challenger 2


Challenger 2 (Büyük Britanya) – 8.600.000 $

Dünyanın en güvenilir ve en iyi korunan tanklardan biri olarak kabul edilen Challenger 2 1998 yılından bu yana İngiltere ordusunda hizmet vermektedir. Bosna, Kosova ve Irak’ta hizmet gören tankın genel komopizyonu gizli ancak çeliğin iki kat daha güçlü olduğu belirtiliyor. Chobham zırh olarak bilinen bir zırh türünü kullandığı bilinmektedir. 69 tonluk ağırlığı olan tank 1200 beygir gücünde ve listedeki manevra kabiliyeti en az olan tanklardan biridir.

K2 black panther


K2 Black Panther (Güney Kore) – 8.800.000 $

Güney Kore’nin yeni geliştirdiği K2 dünyanın en gelişmiş tanklarından biridir. Savaş zamanında özellikleri denenmemiş olsa da kağıt üzerindeki özellikleri oldukça etkilyeci görünmektedir. K2 Batının ve Rus tanklarının özelliklerini bir arada barındırmaktadır. 120 mm 55 kalibre yivsiz topu ve 1500 beygir dizel motoru bulunmaktadır. K2 gelen düşman füzelerini yok etmek için etkin bir koruma sistemi yeteneğine sahip olduğu belirtiliyor.

tip 10


Type 10 (Japonya) – 9.400.000 $

Tip 10 tankı 2012 yılında hizmete alınmış olan bir tanktır. Sadece 48 ton ağırlığında olan tankın 70km/saat hızı ve yüksek manevra kabiliyeti bulunmaktadır. NATO uyumlu olan tankın 120 mm yivsiz topu, zırh koruma, modüler ve sertleştirilmiş çelik gövde ile kompozit seramik karışımı kullanılmıştır. Listedeki diğer tanklara göre daha az yetenekli olabilir ancak RPG gibi silahlara karşı çok daha dirençlidir. Uyarı sistemi sayesinde güdümlü tanksavar füzelerine karşı pasif koruma özelliğine sahiptir.

AMX-56 Leclerc


AMX-56 Leclerc (Fransa) – 12.600.000 $

Bu tank Fransa’nın ana muharebe tankıdır ve dünyanın en pahalısıdır. Fransız hükümetine muhalif görüşlerce 23 milyon dolardan daha fazla bir maliyeti olduğu söylenmektedir. Daha muhafazakar bir rakamla tank başına 12,6 milyon dolar maliyet verilmektedir. Leclerc tank 15 yıllık bir deneme ve çalışmadan sonra 1992 yılında hizmete alındı. 120 mm yivsiz namlusu ve 1500 beygir motoru bulunan tankta üç mürettebat için alan bulunmaktadır. Dakikada 12 mermi ateş gücü bulunan tankın gelişmiş optik ve bilgisayar sistemleri bulunmaktadır.
One Response
  1. bilali yıldırım

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.