Menu

Dünyanın en pahalı piyanoları


dünyanın en pahalı piyanoları

Her enstrümanın kendine göre güçlü ve zayıf yönleri olsa da piyano birçok kişinin gözünde egemen bir enstrümandır. Piyano ile tarihin en büyük müzik besteleri yapıldığı gibi, insan duygularını en iyi şekilde ifade edebilen bir enstrümandır. Uzmanlar, bir piyanonun ses kalitesinin bunu elde etmek için kullanılan malzemelere bağlı olduğunu belirtmektedirler.

Dolayısıyla uzun ömrü ve düşük amortismanı sebebiyle sahibinin ömrü boyunca kullanabileceği bir müzik aletidir. Piyanonun en pahalı enstrümanlar arasında olmasının nedenlerinden biri de budur. Bununla birlikte, ünlü ve seçkin kişilikler, işçilikleri ve tarihsellikleri de piyano fiyatlarını etkileyen unsurlardır. Böyle durumlarda fiyat nerelere ulaşabilir?

İşte, paranaın satın alabileceği dünyanın en pahalı piyanoları;

kristal piyano


1.. Kristal Piyano, Heintzman: 3,22 Milyon Dolar.

Kanadalı piyano üreticisi Heintzman Piyano tarafından tasarlanan, şeffaf kristal gövde ile hazırlanmış bu zarif enstrüman sadece büyük konser salonlarında performans için yapılmıştır. Çinli piyanist Lang Lang, 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları’nın açılış töreni sırasında, dünya çapında neredeyse bir milyar izleyici kitlesine bir yorumu icra ettiği zaman dünya bu piyanoyu gördü. Olimpiyatlardan sonra bir açık arttırmada 3,22 milyon dolara ismi açıklanmayan birine satıldı.

john lennonUn piyanosu


2. John Lennon’un Steinway & Sons Model Z piyanosu: 2,37 Milyon Dolar.

Piyano, John Lennon’un meşhur “Imagine” adlı parçasını yaptığı enstrümandır. Lennon, 1970 yılında hediye olarak eşi için 2,500 dolara satın almış. Bu piyano başka bir İngiliz şarkıcı George Michael tarafından 2,37 milyon dolara satın alındı.

steinway & sons red


3. Kırmızı Parlor Grand Piyano, Steinway & Sons: 1.925.000 Dolar.

U2’nun solisti Bono, Sir Jonathan Ive ve Marc Newson’ın destekleriyle 2013 yılında Afrika’da AIDS, Tüberküloz ve Sıtma ile mücadele amacıyla küresel bir fona para toplamak için. 25 Kasım’da New York’ta düzenlenen yıldızlarla dolu bir müzayedede 26.000.000 dolar gibi inanılmaz bir rakam toplamayı başardılar.Gecenin yıldızı da bu özel tasarım kırmızılı Steinway salon piyanosu oldu. Göz alıcı kırmızı beyaz yüzeyli bu piyano, hayırsever bir milyarder tarafından 1,925.000 dolara satın alındı.

harmony concert grand piyano


4. Uyumun Sesi, Steinway & Sons Piyano: 1.63 Milyon Dolar.

Ses uyumuna yönelik özel olarak yapılmış, 2007 yılında da Çinli sanat koleksiyoncusu Guo Qingxiang’ın da özelleştrdiği bir piyano. Piyanonun fiziki görünümü üç yılda bu şekle getirilmiştir. Dünyanın dört bir yanındaki farklı ormanlardan alınan ağaçlar sayesinde, zengin ses ve akustik kalitesi olan şaşırtıcı bir piyano. Piyanonun üst kapağındaki ve ön yüzündeki Steinway ismi gerçek altın kullanılarak yazılmış

galaxy piyano


5. Galaxy Piyano: 1.36 Milyon Dolar.

Bu piyano, aynı adı taşıyan Birleşik Arap Emirlikleri merkezli bir firma tarafından üretilmiştir. Almaya’da üretilen iç parçaları alınarak, 24 ayar altın ve fiberglas gövde, otomatik kapaklı, dünyada tek olan kavisli tuşları ve altın kaplama gömülü figürlerle kaplı olarak yapılmış.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.