Menu

Dünyanın en ölümcül 10 hastalığı


Dünya üzerinde, insan nüfusunun azalmasına neden olan birçok bulaşıcı ölümcül hastalık baş göstermiştir. Bu hastalıkların birçoğu halen insanların hayatını tehdit etmeye devam etmektedir. İnsanlık tarihi boyunca, kayıtlara geçmiş ölümcül hastalıkların yaşandığı salgınlar mevcuttur. İşte, hayvanlardan ya da farklı etkenlerden kaynaklanan dünyanın en ölümcül 10 hastalığı;

Aids: Kayda geçmiş ilk Aids vakası 1981 yılında ABD’dedir. Bu tarihten itibaren Aids nedeniyle hayatını kaybeden insan sayısı 25 milyonu aşmıştır. Dünya genelindeki HIV vakalarının yüzde 70’i sahra altı Afrika’da bulunmaktadır.

Grip: Viral bir hastalık olan grip, bağışıklık sistemi düzgün olan insanlarda bir hafta içinde etkisini kaybetmektedir. Ancak, direnci zayıflamış kişilerde zatürre, kalp kası iltihabı ve beyin iltihabı gibi hastalıklara neden olarak ölümlere yol açmaktadır. Bu sebeplerle yılda yaklaşık 30 bin- 40 bin kişi ölmektedir.

İspanyol Gribi: 1918-1919 yıllarında yaşanan ve İspanyol nezlesi olarak da bilinen H1N1 virüsünün ölümcül bir türünün neden olduğu bir salgındır. Bir buçuk yıllık bir sürede tam olarak bilinmese de 50 milyon – 100 milyon kişinin ölümüne yol açtığı düşünülen büyük bir grip salgınıdır.

hıyarcıklı veba

Hıyarcıklı Veba: Veba mikrobu taşıyan farelerin pireleri tarafından insanlara bulaşan ölümcül bir hastalıktır. Ortaçağ’da bu hastalıktan dolayı ölen Avrupalıların sayısı tahminen 250 milyondur.

Sıtma: Daha çok tropik coğrafyada görülen sıtma, hastalık yapan bir grup parazitin dişi anofel sivrisinekleri sayesinde insanlara bulaşmasından kaynaklanmaktadır. Yılda yarım milyar insanı etkileyen sıtmadan 2,5 – 3 milyon kişi hayatını kaybetmektedir.

Ebola: İlk olarak 1976 yılında Kongo ve Sudan’da tespit edilmiştir. Yüzde 80-90 gibi ölüme neden olan bu virüs, tehlikeli ve bulaşıcı olup, kontrol altına alınmazsa salgın hale gelebilir.

Kolera: Dışkı bulaşmış olan pis suların kullanılması, bu sularla yıkanan gıdalardan bulaşmaktadır. Tedavisi basit olan Kolera, tıbbi anlamda tedavi edilmezse ölümcül olan bir hastalıktır. Yılda 100 binden fazla insan bu nedenden hayatını kaybetmektedir.

çiçek hastalığı

Çiçek: Çiçek hastalığı, insanoğlunun tamamen yendiği ve ortadan kaldırdığı, en tehlikeli ve ölümcül tek hastalıktır. Amerikan yerlilerinin nüfusunun 12 milyondan 236 bine düşmesinin başlıca sebebidir. Avrupa’da da 60 milyon insanın ölümüne neden olmuştur.

Çocuk Felci: Dışkı veya ağız yoluyla bulaşan ve yayılan bir hastalıktır. Bu hastalıkta virüs, merkezi sinir sistemine girerek ana sinirleri yok etmektedir. Neticesinde kasların güçsüzleşmesine ve yumuşak doku felcine neden olmaktadır. Günümüzde aşılarla korunma sağlanmaktadır.

Kara Veba: İnsanlık tarihinde en fazla ölüme neden olan bulaşıcı salgın hastalıktır. 1340 yılında Asya kıtasından Avrupa’ya sıçramış, yaklaşık 30 milyon Avrupa’!da olmak üzere toplamda 75 milyon kişinin ölümüne neden olduğu düşünülmektedir.
Son 50 Yorum
  1. gulbeyaz kargin
    • konyali42
  2. aslı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.