Menu

Dünyanın en lüks yemekleri


yemek baş

Dünyada yemek kültüründe çok önemli yeri olan bazı lezzetler fiyatları ile de cep yakmaktadır.

Aşağıdaki liste, dünya mutfaklarında en pahalı olan yemeklerdir

İşte, dünyanın en lüks yemekleri;

beluga havyarı


Beluga havyarı ; Hazar denizinde Beluga balıklarından elde edilen Beluga havyarı kilosu 5 bin dolar olan en lüks yiyecekler arasındadır. Beluga balığı en büyük balık cinslerindendir. Yaklaşık olarak 2 tona kadar büyüyebilen bu balık türü içinde ki yumurtalar dünyanın en fazla beğenilen havyarıdır. Pembeden siyaha kadar renkler içermektedir. En açık pembe olan havyar en pahalı olandır.

safran


Safran ; Dünyanın en pahalı baharatı olan safran, safran bitkisinin tepesinde ki tepeciklerin toplanması ile elde edilir. 1 tutam safran için, yüzlerce çiçekten tepecik toplanır. 1 kilo içinse binlerce çiçekten toplama işlemi yapılır. Bu nedenle en pahalı baharattır. Rengi açık sarıdır ve yemeklerde kullanılır. özellikle Hint kültüründe yeri çok önemlidir.

kobe bifteği


Kobe bifteği ; Kobe bifteğinin üretildiği sığırlara günlük masaj yapılır, bira ve özel tohumlarla beslenirler. kanlarında doymuş yağ oranı yüksek ve damarları gergin olmaktadır. Bu nedenle bifteği yediğinizde et pamuk gibi ve çok lezzetlidir üstelik çok da sağlıklıdır. 1 porsiyonun fiyatı ise yaklaşık bir ailenin 15 günlük mutfak masrafıdır.

fugu


Fugu ; Japonya’da yemek kültüründe çok özel yeri olan fugu balığı çok da ölümcül zehir içerir. Aşçıların bu balığı pişirmesi için özel sertifikası olmak zorundadır. Çünkü içinde ki zehir bir insanı rahatlıkla öldürebilmektedir. Buna rağmen çok da pahalı olan bu yemek Japonya’da yenilmektedir.

istakoz


İstakoz ; Kayalıklar arasında yaşayan bu kabuklu deniz canlısının eti beyaz ve lezzetlidir. Dünyada çok pahallı fiyattan satılsa da listede en uygun fiyatlı yiyecektir. Fakat, kaynar suya canlı canlı atılarak pişirilen bu hayvana acıdığımızdan biz yememeyi tercih ediyoruz.

matsutake mantarı


Matsutake mantarı ; Japonya’da yetişen özel bir mantardır. Hatta Japonlar özel günlerde birbirlerine kutulanmış olarak hediye bile götürürler. Kilosu 2 bin dolar olan bu mantar, dünyaca çok beğenilmektedir.

istiridye


İstiridye ; Tuzlu suda yaşayan kabuklu yumuşakça olan istiridye, çiğ olarak biraz limon suyu ile yenilir. Bazı türleri yaklaşık bin dolara kadar çıkmaktadır. Aynı zamanda da afrodizyaktır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.