Menu

Dünyanın en kısa boylu insanları pigmeler


pigmeler-6

Dünya üzerinde insan canlısının var oluşundan bu yana, pek çok ırk ortaya çıkartılmış ve bu ırkların da birbirinden farklı özellikleri bazen çok sonralarında keşfedilebilmiştir. İnsanların zenci ya da beyaz tenli, kıvırcık saçlı ya da düz saçlı gibi ayrımlarının olmasının yanında farklı fiziksel özelliklerinin bulunmasında da ataları sayılan insanların çok büyük etkisi vardır.

Afrika’nın Orta Afrika bölgesinde de bu tip bir değişikliğe sahip olan bir insan ırkı yaşamaktadır. Afrika’daki yağmur ormanlarında yaşamlarını sürdüren bu insanlar, “pigme” denilen bir kısa boyluluk durumuna sahip olarak yaşamlarını sürdürmektedirler.

pigmeler-1


Pigme olarak adlandırılan bu insanlar genelde 1.5 metreyi aşmayan boylarıyla bilinmekte, normal gelişmiş bir yetişkin insan bedeninin sığamayacağı boyutlarda yerlerde barınmaktadırlar. Pigme ırkının keşfediliş tarihi (kayıtlara geçirilme açısından) 19. yüzyılları bulsa da, esasen pigme ırkın atalarının 2000 küsür yıl önce dünyada var olmuşlardır.

pigmeler-2


Ekvator bölgesine yayılan Pigmeler ormanlık alanlarda yaşıyor ve avlanarak hayatlarını sürdürüyor.

pigmeler-3


Pigmelerin kökeni uzun zamandır gizemini korumaktadır.

pigmeler-4


Afrika Pigmelerinin boylarını ortak bir atadan mı aldıkları yoksa her bir kabilenin boyunun ormanda yaşamaya uyum sağlayacak şekilde birbirinden ayrı olarak mı evrim geçirdiği konusunda farklı görüşler mevcuttur. Ancak genetik araştırmalar pigmelerin yaşamlarını 2 bin 800 yıl öncesine kadar dayandırmaktadır.

pigmeler-5


Pigmeler ergenlik dönemlerine kadar tıpkı diğer modern insanlar gibi bir gelişme seyri göstermekte ancak ergenliğin son aşamasında büyümeleri durmaktadır.

 

 
Son 50 Yorum
 1. cypkyrenia
 2. hasan
 3. hasan
 4. Sinan Dağdelen
 5. Sinan Dağdelen
 6. Sinan Dağdelen
 7. Sinan Dağdelen
 8. Fatma Tatar
 9. SENA
 10. Sena Ayten Muratoğlu
 11. Hevidar Tüzün
 12. Elif Ağgürbüz
 13. elma
 14. deepblack
 15. koray

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.