Menu

Dünyanın en iyi sörf noktaları


sörf

Sörf belki de dünyanın en güzel sporlarındandır. Dalgaların üstünde özgürlük duygusunu hissetmek belki de sörfün doğasında vardır.

Dünyada en iyi sörf yapılan sahilleri sizin için muhteşem resimler ile derledik.

İşte National Geographic tarafından seçilen dünyanın en iyi sörf noktaları ;

irlanda


Bundoran, Irlanda ;

İrlanda’nın Bundoran kesimi, kuzeyindedir. Sayısız plajları ve resifleri ile ünlüdür. İrlanda sürekli yağmur alan ve rüzgarlı bir ülkedir. Su sürekli olarak soğuktur fakat yüksek dalgalar gün boyunca garantidir. Bu nedenle sörfçüler tarafından en fazla tercih edilen yerlerdendir.

brezilya


Florianopolis, Brezilya ;

Florianopolis, Brezilya’nın çevresinde ki küçük adalardan oluşur. 42 adet plajı vardır. Sörf kültürü çok gelişmiştir çünkü köpüklü büyük dalgaları vardır. Yumuşak kum tepeleri, lagünler ve yeşillikleri ile pastoral bir tarzı olan bu bölge sörfün başkenti diye bilinir.

avustralya


Byron Bay, Avustralya ;

1970’li yıllardan günümüze kadar ideal sörf alanı olarak bilinen Byron Bay, sörf tutkunlarının en fazla gittiği alandır. Yeni başlayanlar veya profesyonel sörfçüler burayı çok beğenirler. Mayıs ve kasım aylarında kambur balinaların göç hareketi bu bölgede rahatlıkla seyredilir. Senenin her ayı sörf rahatlıkla yapılabilir.

japğonya


Shonan, Japonya ;

Shonan iyi sörf koşulları olan bir numaralı nokta kabul edilir. Bu bölge, plajlar, resifler ve nehir ağızlarının birleştiği yerdir.  Tayfun bu bölgede çok sık olduğundan Ağustos ve Ekim ayları sörf için en uygun zamandır. Fakat, bölgede tayfun olduğunda pek çok profesyonel sörfçü sörf yapar. Çok tehlikeli olan sezon pek çok sörfçünün hayatına mal olmuştur.

güney afrika


Muizenberg, Güney Afrika ;

Cape Town’un sahil tarafı Muizenberg Güney Afrika’da sörfün doğum yeri olarak bilinir. Soğuk su, acımasız dalgalar ve köpekbalıklarından zengin olan bu nokta, dünyadan sörfçüleri çeker. Dost yerliler, tatlı plaj evleri ile ünlü olan bu nokta,  deneyimli ve deneyimsiz binlerce sörfçüyü bölgeye çeker.

bali


Bukit Yarımadası, Bali ;

Bali, dünyanın en güzel sahili olarak kabul edilir. Bukit Yarımadası, kayalıkları ve deniz sporları ile dünyaca meşhurdur. Dünyanın en zorlu dalgaları Uluwatu ve Padang Padang bölgesinde vardır. Yarımada ise, acemi sörfçüler için bir cennettir. Mayıs ve Eylül ayları sörf için en güzel dönemlerdir.
One Response
  1. TÜLİN GÖNEL

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.