Menu

Dünyanın En iyi Çikolataları


en-iyi-cikolatalar

Beğenilerek tüketilen çikolata markaları

Oldukça kalorili ve vücutta sürekli bir tatlı ihtiyacı oluşturması hissine rağmen, dünya genelinde en çok sevilerek tüketilen yiyeceklerden biri çikolatadır. Her ne kadar kilo da yapsa, fazla tüketimi mideyi rahatsız da etse bu yiyeceğin “bağımlısı” denilecek halde seven milyonlarca kişi bulunmaktadır.

Çikolatanın bu kadar sevilen ve beğenilen bir ürün olması, çikolata sektöründe de yüzlerce çeşit çikolatanın piyasaya sürülmesine ön ayak olmuş ve herkes kendi damak zevkine göre çikolata tüketebilir hale gelmiştir. Bu çikolatalar arasında “dünyanın en iyi çikolataları” olarak anılan çikolatalar şunlardır;

1) Godiva / Belçika : Zaten dünya üzerinde çikolata denildiği zaman, anavatan olarak Belçika akıllara gelmektedir. Belçika sınırları içerisinde 16 adet farklı “çikolata müzesi”, 12 adet büyük çikolata fabrikası ve toplam 2100 adet çikolata dükkanı bulunmaktadır. Özel olarak Brüksel’de bulunan “Godiva” marka çikolatalar ise dünyanın en iyi çikolataları arasında zirveye oynamaktadır.

2)Jacques Torres Chocolate / Newyork : Burası bir dükkanın ismi olmakla birlikte dükkanda satılan çikolataların kalitesi ve lezzeti dünya çapında kendini duyurmuştur. Günlük olarak el yapımı şeklinde üretilen Jacques Torres çikolataları, hazırlanma aşamasını müşterilerine dükkanlarında camekan bir bölümün arkasından izleme imkanı da sunmaktadır.

3)La Soledad / Meksika : İlk kez dünyada meydana getirilen çikolataların o dönemlerde Amerika’da yaşayan Meksikalılar tarafından ortaya çıkarıldığı rivayet edilmektedir. Meksikalıların kendi vatanlarına döndükten sonra da burada kendilerince çikolata üretimini devam ettirdikleri, bunca zaman içerisinde dünya genelinde başarılı çikolata yapımlarıyla anıldıkları göze çarpmaktadır. Günümüzde Meksika’nın Oaxaca bölgesinde La Soledad, Guelaguetza ve Moyordomo gibi oldukça ünlü ve lezzetli çikolatalar yapan markalar bulunmaktadır. Bu markaların ortak özelliği ise hala fabrika üretimine geçmemiş olmalarıdır.

4) La Madeline au Truffe / Fransa : Bu çikolatanın içerisinde şeker, yoğun krema, yüzde yetmiş oranında bitter çikolata, vanilya ve trüf yağı bulunan çok özel bir tariftir. Bu markadan çikolata almak isteyenler öncelikle ön sipariş vermek durumunda kalmakta ve istedikleri çikolatalarını teslim almaları 2 hafta sürmektedir.

5) Teuscher / Zürih, İsviçre : Babadan oğula geçen bir çikolata markası olan Teuscher, geçmiş yıllarda markanın kurusu ismi olan Teuscher’lerin en büyük isminin dünyayı dolaşarak çikolata üretimi için en iyi ve en kaliteli malzemeleri aradığı bilinmektedir. Bugünkü üretilen onlarca çeşit markaya özel çikolatanın da o tarihlerde üretilmiş olduğu ve her birinin hala tarifinin özel olarak saklandığı bilinmektedir. Dünya genelinde pek çok çikolatacıda satılan bu markanın içeriğinde hiçbir katkı maddesi de bulunmamaktadır.

6) Puccini Bomboni / Amsterdam, Hollanda : Bu çikolataların üretildiği yer normalde bir kafedir. Ancak çikolata üretiminde de başarılı oldukları için gelen müşterilerinin özel siparişleri üzerine el yapımı çikolatalar üretmektedirler.

7) Valrhona / Fransa : 1922 yılından bu yana, Valrhona markasının Karayip’ten, Güney Amerika’dan veya Pasifik’ten kakao çekirdeği getirtip özel ve kaliteli üretimler yaptıkları bilinmektedir. Tarihteki ilk çikolatacılardan olan bu markanın ürettiği ürünlerinin üzerine yapılış tarihini, yapılış yerini ve kökenini de eklediği bilinmektedir.
Son 50 Yorum
  1. ALİşen dırmıkcı
  2. Mehmet Fatih Budumlu
  3. Deniz Algül
  4. Sule Sapci Gunkut

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.