Menu

Dünyanın en iyi çikolata üreten 5 ülkesi


Çikolatanın tarihi 2000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Amerika kıtasında Aztekler ve Mayalar kakao çekirdeklerini çeşitli çeşniler ile karıştırmışlardır ve çikolatayı tatlı olarak değil, baharatlı bir içecek olarak tüketmişlerdir. İspanyollar Orta Amerika’ya geldiklerinde buradan kakao çekirdeklerini almış ve daha sonra bu çekirdekleri şekerle tatlandırarak çikolata üretmeye başlamışlardır. 21. yüzyılda ise dünyanın en iyi çikolataları, kakao üretim yapılmayan ülkelerde bile üretilmeye başlamıştır.

Peki diş ve kemik yapımızdan, beyinde nöron gelişimine kadar faydaları olan çikolatanın en iyi yapıldığı yer neresidir? İşte, dünyanın en iyi çikolatalarının üretildiği ülkeler:

1. İsviçre Çikolataları

Kakao bitkisinin üretimi yapılmamasına karşın İsviçre dünyanın belki de en iyi çikolatalarını üreten ülke olarak bilinmektedir. İsviçre’de çikolata üretimi 1800’lü yıllarda başlamıştır. 1890-1920 yılları arasındaysa İsviçre çikolata fabrikaları son derece kaliteli çikolatalar üretip bu çikolataları dünya çapında birçok ülkeye ihraç etmeye başlamıştır ve İsviçre çikolatalarının ünü giderek yayılmıştır.  Cailler-Nestle, Toblerone, Lindt, Treuscher ve Sprungli İsviçre’nin ürettiği en meşhur çikolata markalarıdır.

isviçre çikolatası

2. Belçika Çikolataları

Belçika’da her yıl 172 bin ton çikolata üretilir ve ülkede 2 binden fazla çikolata dükkanı bulunur. İsviçre’de olduğu gibi Belçika’da da kakao bitkisi üretilmez, zira bu iki ülkede iklim bu bitkinin gelişmesi için elverişli değildir. Ancak Belçika, İsviçre’den sonra dünyanın en kaliteli çikolatalarını üreten ikinci ülke olarak görülmektedir. 18. yüzyıldan beri Belçika çikolatalarının ünü dünya çapında yayılmaya başlamıştır. 1912 yılında ise Belçika çikolatasını diğerlerinden ayıracak yeni bir teknik geliştirilmiştir; burada üretilen çikolataları üretimin ancak son aşamasında soğutulur, bu da çikolatanın aromasını daha çok korumasını sağlar. Ayrıca Belçika çikolatalarının büyük bir kısmı elde yapılır, bu çikolataların bu kadar pahalı olmasının nedenlerinden biri de budur. Dünyanın en ünlü çikolata markalarından biri olan Godiva, Brüksel’de açılmıştır. Belçika çikolatalarından elde edilen yıllık kazanç 12 milyar doları bulmaktadır. Ünlü Belçika çikolata markaları Godiva, Nirvana, Neuhaus, Floranne ve Guylian’dır.

belçika çikolatası

3. Meksika Çikolataları

Sıcak çikolata bir içecek olarak ilk kez Meksika’da hazırlanmıştır. Meksika’da çikolata ilk üretildiği zamanlarda yalnızca içecek olarak değil aynı zamanda dini törenlerde de kullanılmış ve para yerine de geçmiştir. Meksika çikolatalarının en bilinen özelliği tarçın, biber gibi egzotik aromalara sahip olmaları ve yoğun olmalarıdır. Meksika’da 70 civarında büyük ve orta çaplı çikolata fabrikası bulunmaktadır. Meksika’da birçok insan hala güne sıcak çikolata içerek başlar. Meksika çikolataları çoğunlukla disk halinde üretilir. Meksika’nın ünlü çikolata markalarından bazıları Ibarra, Ricollino, Carlos V çikolataları ve Taza Chocolate Mexicano’dur.

ispanya çikolatası

4. İspanya Çikolataları

Meksika İspanyollar tarafından işgal edildiği zaman burada üretilen kakao tohumları İspanya’ya götürülmüştür. 20. yüzyıla dek çikolata İspanya’da içecek olarak tüketilmiştir. Çikolataya şeker kamışı ekleme fikri ise ilk kez bu ülkede akla gelmiştir. Avrupa’da çikolatanın tüketilmeye başladığı ilk ülke İspanya’dır, daha sonra Fransa ve İtalya’da da çikolata yaygınlaşmıştır. Ayrıca İspanya ilk çikolata fabrikalarının açıldığı yerdir. İspanya’nın ünlü çikolata markalarından bazılar Valor, Torras, Trufas ve Tirma’dır.

meksika çikolatası

5. Fransız Çikolataları

Fransa özellikle bitter çikolata ve likör dolgulu çikolatalarıyla meşhur bir ülkedir. Ayrıca truf ve atıştırmalık çikolataları da çok meşhurdur. Fransa yalnızca çikolatasıyla değil, genel olarak tatlılarıyla da ilk sıralarda gelen ülkelerden biridir. Yerel fırın ve pastanelerde üretilen tatlılar ve çikolatalar bile yediğiniz en iyi çikolatadan çok daha leziz olabilir. Fransa’nın ünlü çikolata markalarından bazıları ise Valrhona, Richart, Patrick Roger, Cazenave ve Hirsinger’dir. Fransız çikolataları ayrıca damakta tatlarının uzun süre kalmasıyla ve en iyi kalite kakaonun kullanılmasıyla da meşhurdur.

fransa çikolatası

Kaynaklar:

http://traveltips.usatoday.com/countries-make-chocolate-3281.html

http://listdose.co/top-10-countries-famous-for-chocolates/

https://www.chefxchange.com/blog/top-3-countries-for-the-best-chocolate/
Son 50 Yorum
  1. gurme
  2. Nuri DEMİR
  3. semih
  4. Omer

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.