Menu

Dünyanın en ilginç örümcekleri


dünyanın en üstün örümcekleri

Dünya üzerinde öylesine gelişmiş örümcekler vardır ki, biz bile görünce şaşırdık.

Ünlü bir doğa bilimci dergi dünyanın en önemli örümceklerini özelliklerine göre derlemiş.

En şık, en uzun bacaklı, en çalışkan gibi sınıflandırma yapmış. İşte, dünyanın en ilginç örümcekleri ;

goliath örümceği


En iyi dişi olan örümcek ;

Goliath Birdeater isimli örümceklerin en büyük özelliği, düşlerinin uzun ve sıra halinde olmasıdır. Herhangi bir saldırı anında bu örümcek arka bacaklarını sürterek ses çıkarır ve savunma, korkutma için dişlerini gösterir. Bu büyük örümcek, böcek, kemirgen ve kertenkele yemektedir.

dev avcı


En uzun bacaklı örümcek ;

Dev avcı örümcek olarak geçen bu tür, dünyanın en uzun bacaklı canlısıdır. Bacak uzunluğu ölçüldüğünde yetişkin bir erkeğin bacağı ile orantılandığında bacakları 10 cm. kadar daha uzundur. Bu sekiz gölü canavar, Laos’da mağaralarda yaşar.

sıçrayan örümcek


En atletik örümcek ;

Kalın sıçrayan isimli bu örümcek, büyük ağaç dallarında yaşar. Yaklaşık 5 bin türü vardır. Kuzey Amerika’da yaşayan bu hayvan, tramplene basmış gibi sıçramaktadır. Parlak ve gülen gözleri, ağızlarında parlak renkleri, beyaz benekleri ve çizgili tüyleri vardır. Vücudunu 50 kat yükseğe sıçratabilmektedir.

en şık örümcek


En şık örümcek ;

Peacock Örümcek denilen bu cins, tavuskuşu örümcek olarak da bilinir. Canlı renkleri ile arka kısmında oluşan tüyler tam bir tavuskuşu görünümü yaratır. Dişi örümcekleri etkilemek için karnını titreştirir ve kuyruğu açarak ortaya çıkarır. Renkleri ve görünümü ile dünyanın en şık örümceği kabul edilir.

en iyi kamufle örümcek


En iyi kamuflajlı örümcek ;

Celaenia isimli bu örümcekler, çevreye uyum için kamuflaj yaparlar. Avustralya’da meyve bahçelerinde bulunan ve asla görünmeyen bu tür, bulunduğu ortamın renklerine döner ve fark edilmez. Isırığı çok tehlikelidir.

en çalışkan örümcek


En çalışkan örümcek ;

Altın ipek örümceği denilen bu hayvan, karmaşık, küre şeklinde ağlar örer. 6 metre genişliğe kadar ağ örebilir. Altın renkli ve mükemmel ağlarının güzelliği ile bilinir. Yarasalar, yılanlar ve küçük kuşlar ile beslenir. Hiç durmadan ağ örmesi nedeni ile en çalışkan örümcek kabul edilir.
One Response
  1. 444bocek

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.