Menu

Dünyanın en ilginç hayvanları


Dünyanın en ilginç hayvanları ile ilgili pek çok belgesel seyretmişsinizdir. Fakat, her yıl farklı bir hayvan türünün bulunduğunu ve bir hayvan türünün de neslinin sona erdiğini biliyor musunuz? Bugün size ilginç hayvanlardan oluşan bir liste sunmak istedik. İşte, dünyamızı birlikte paylaştığımız dünyanın en ilginç hayvanları ;

Kırmızı dudaklı yarasa balığı

Galapagos adalarında yaklaşık suyun 30 metre derinliklerinde yaşayan bu hayvanların dudakları rujlu ve görüntüleri yarasalara benzediğinden bu ismi almışlardır. Sırtlarında dikenler olan bu balık, su dibinde yürüyebilme özelliğine sahiptir.

Pacu balığı

Hem etçil hem de otçul olan bu balıklar, insan gibi dişlere sahiptir. Balıklar, 50 cm’e kadar büyüyebiliyor. Hatta, akvaryumlarda sadece et verilerek beslenirse 2 katı kadar büyüyebiliyorlar.

Mavi papağan balığı

Okyanusta parlayan bu balıklar, Atlantiğin batı taraflarında yaşıyorlar. 90 cm’e kadar büyüyebiliyorlar. Jelatinimsi bir madde salgılayarak kendilerini bir tuluma sokuyorlar. Böylece gece, yırtıcı balıklara av olmaktan korunuyorlar.

Deniz domuzu

Görüntüsü domuza benzeyen bu ilginç hayvan bir memeli türüdür. 2 metreye kadar büyüyebilen bu balık, Antartika’da denizin dibinde bulunmuşlardır. Doğu Afrika, Hint okyanusu, Kızıldeniz, Avustralya, Güneydoğu Asya’da türleri yaşamaktadır. Bazı bölgelerde, deniz ineği ve deniz devesi ismi ile anılırlar.

Damla balığı

Nesli tükenmekte olan bu balıklara dünyanın en çirkin balıkları da deniliyor. Denizin 900 metre dibinde yaşayan bu balıklar, kolay kolay ortaya çıkmıyorlar ve 25 cm. kadar uzun olabiliyorlar.

damla balığı

 

Dikenli ejderha

Diğer ismi molok olan bu hayvanlar, tehlikeli gibi görünse de aslında zararsızdırlar. Dikenleri üzerinde biriken su buharının ağızlarına kayması nedeni ile çölde bile su arayışı olmayan hayvanlardır. Kendilerini kuma gömüp, gelen karıncalar ile beslenirler.

Panda karınca

Siyah beyaz renkleri nedeni ile panda karınca denilen bu karıncaların ısırıkları çok tehlikelidir. Genelde ısırdıkları inekleri öldürürler. Genlerinde yaban arısı geni bulunmaktadır. Kraliçe ve işçi karıncaları yoktur. Dünyanın en ilginç karıncalarıdır.

Ay-Ay

Ay-Ay maymunları, Madagaskar’da yaşamaktadır. Genelde gece görülürler. İnce parmakları, iri parlak gözleri vardır. Nesilleri tükenmekte olan bu maymunlar sadece 1 yavru yaparlar.

Atmaca güvesi

Çiçek özlerini hortumları ile çeken bu hayvanlar, doğanın en enteresan beslenen hayvanlarıdır. Hortumlarını kullanmadıklarında katlayarak, karınlarının altına koyarlar.

Miğferli kakadu

Kül rengi ve başı kırmızı olan bu papağan türü, Avustralya’da yaşamaktadır. Yaklaşık 1 metreye kadar büyürler ve meyve ile beslenirler.

Kitti’nin domuz burunlu yarasası

40 milimetre boyu ile en küçük hayvanlar arasındadır. Yetişkinleri 2 gr. olan bu yarasalar, Tayland Myanmar tarafında yaşarlar. Burunları domuz burnuna benzer.
One Response
  1. Necla Babac

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.