Menu

Dünyanın en hızlı kuşu hangisidir en hızlı uçan kuş hangi kuşdur


kartal-1

Dünya üzerinde farklı özellikleri bulunan pek çok farklı hayvan türü bulunmaktadır. Her bir canlı türünün, kendi türü içerisinde kendisini diğerlerinden ayıracak bir ya da bir kaç özelliği bulunabilir.

Uçan hayvanlar arasında da uçuş hızı bakımından kendisini diğer kuşlardan ayıran canlı da kartaldır. Kendi türü ve boyutlarındaki kuşlar arasında en hızlı uçabilen kuş türü olarak ayrılan kartal, uçuşu esnasında insanların kullandıkları çoğu arabadan çok daha yüksek bir hıza ulaşabilir.

kartal-2

Yarış arabalarının çoğunun motorla yaptıkları hıza kanatları sayesinde ulaşan kartalların, saatlik süreçlerde 322 kilometrelik bir hıza ulaştığı belirlenmiştir. Casperato denilen bu canlıların yanında, Aquila cinsi kartalların da saatte 340 kilometrelik bir hıza ulaştıkları da bilim insanlarının bizlere sunduğu bilgiler arasındadır.

Ayrıca, bu denli hızlı uçabilen kartalların avlanma durumlarında da bir farklılık söz konusudur. Gökyüzünde bu kadar hızlı seyrederken gözlerine kestirdikleri avlarına doğru direkt olarak aşağıya doğru dalışa geçtiklerinde ve avlarına çarptıklarında, oluşan müthiş süratli çarpışmanın ardından av olarak nitelendirilen canlı felç geçirir ve kartalın onu yiyecek olarak kullanması daha kolay hale gelmektedir.
One Response
  1. maltepe34

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.