Menu

Dünyanın en güzel kütüphaneleri


kütüphaneler

Kütüphaneler, çok eski dönemlerden beri insanlık tarihine ışık tutan her türlü bilginin bulunabildiği yerler olmuştur. Kütüphanelerde kitaplar belli bir sisteme göre toplanmakta, tasnif edilerek sunulan yerlerdir.

Dünyanın en çok bilinen, en büyük ve güzel kütüphanelerini sizler için derlemeye çalıştık;

kongre kütüphanesi


Kongre Kütüphanesi – Washington DC / ABD: Bünyesinde barındırdığı yaklaşık 23 milyon kitap miktarıyla dünyanın en büyük kütüphanesi ve en ünlü kütüphanelerin de başında geliyor.

minsk ulusal kütüphanesi 1


Minsk Ulusal Kütüphanesi – Minsk / Belarus: Aynı anda 2 bin kişinin okuma yapabileceği bu kütüphane, 1922 yılında kurulmuş ve dünyanın kitap koleksiyonu bakımından en büyük üçüncü kütüphanesidir.

st gallen manastırı kütüphanesi


St. Gallen Manastırı Kütüphanesi – St. Gallen / İsviçre: Bünyesinde 2 binin üzerinde el yazması barındıran kütüphanede, 150 binden fazla eser bulunmaktadır. Dünyanın en eski ve önemli kütüphanelerindendir.

graz üniversitesi kütüphanesi


Graz Üniversitesi Kütüphanesi – Graz / Avusturya: Bulunduğu bölgenin en büyük kütüphanesidir. Graz Üniversitesi, aynı zamanda Nobelli profesörleriyle ünlü bir üniversitedir.

geisel kütüphanesi kaliforniya


Geisel Kütüphanesi Kaliforniya Üniversitesi – san Diego / ABD: İlk olarak 1970 yılında açılan ve üniversite kampüsü içinde yer alan kütüphane, 1993 yılında yapılan yenilemeden sonra, 1995 yılında Thedor Seuss Geisel’in büyük katkılarından ötürü Geisel Kütüphanesi adını almıştır.

Delft Üniversitesi Teknoloji Kütüphanesi, Hollanda


Delft Teknoloji Üniversitesi Kütüphanesi – Delft / Hollanda: Tasarımını mimarlık fakültesi öğrencilerinin yaptığı kütüphane 1997’de inşa edilmiştir.

Stockholm Halk Kütüphanesi, İsveç


Stockholm Halk Kütüphanesi – Stockholm / İsveç: 1924-1926 yılları arasında yapılan kütüphane, İsveçli mimar Gunnar Asplund tarafından tasarlanmıştır. Şehrin en fazla dikkat çeken yapılarındandır.

İskenderiye Kütüphanesi, Mısır


İskenderiye Kütüphanesi – İskenderiye / Mısır: 150 binin üzerinde el yazması eserin olduğu düşünülen eski İskenderiye Kütüphanesi, MÖ 332 tarihinde Büyük İskender tarafından kurulmuştur. Eski kütüphanenin bulunduğu alana yapılan bu yeni kütüphane 2002 yılında açılmıştır.

British Museum Kütüphanesi, Londra


British Museum Kütüphanesi – Londra / İngiltere: 1753 yılında kurulan British Museum Kütüphanesi, Sir Hans Sloane’nin biriktirdiği el yazması, doğa tarihi nesneleri kolleksiyonu ve bir kitabın devlet tarafından satın alınması ile hayat bulmuştur.

Seattle Halk Kütüphanesi, ABD


Seattle Halk Kütüphanesi – Seattle / ABD: Yaklaşık 1,5 milyon kitabı barındıran kütüphane, 1890 yılında faaliyet göstermeye başlamıştır. 2004 yılında yapılan yeni binasında faaliyet gösteren kütüphane 34 bin metrekarelik bir alan üzerine kuruludur.

Coimbra Üniversitesi Kütüphanesi, Portekiz


Coimbra Üniversitesi Kütüphanesi – Coimbra / Portekiz: Bu kütüphane, dünyanın en iyi beş kütüphanesinden biri olarak görülmektedir. 1717-1728 yılları arasında Portekiz Kralı V.Joao döneminde inşa edilmiştir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.