Menu

Dünyanın en güzel bahçeleri


Kar, kış ve soğuk hepimiz yazı ister ve hayal eder olduk.

Doğanın yeşilliği ve çiçeklerin o muhteşem görüntüsünü size hatırlatalım istedik.

İşte dünyada bulunan en güzel bahçeler;


Japonya’da bulunan tünel şeklindeki Kawachi Fuji bahçesi, barındırdığı bitki türleri ve renkleriyle harikulade bir hava yaratıyor. Gezenlerin resimlemeye doyamadığı bu bahçe sizce de bir Japon harikası değil mi?


Uzmanlar, çiçeklerin hepsinin bir arada zamanlamasının çok iyi yapılması gerektiğini söylüyorlar. Çünkü bazıları ekildikten 1-2 hafta sonra, bazılarıda 2-3 gün içinde açabileceği gibi bazı çiçeklerinden kışın ekilip, ilkbaharda açabileceğini söylüyorlar. Yukarı da gördüğünüz bu renkli çiçek kümeleri için her birine ayrı toprak, zaman ve iş gücü harcandığını düşünürseniz ne kadar zahmetli ve emek istediğini anlıyorsunuz. Ama sizce bu görüntü o emeğe değmiyor mu?


Bu araştırmayı yaparken, Japonların bahçe ve peyzaj işinde çok eski yıllarda profesyonelleştiğini de öğreniyoruz. Bahçe, japon kültüründe özel bir sanat olarak kabul edilmiş ve bu konuda çok eski zamanlarda okullar açılarak öğrenciler yetiştirilmiş. Zaten japon kültürüne dikkat ederseniz estetik çok önemlidir. İşte sonuçta yukarıdaki gibi bahçeler ortaya çıkıyor.


Bahçe peyzajlarında önemli olan diğer konu renklerdir. Renklerin birbiri ile uyumu bahçenin peyzajını daha da güzelleştiriyor. Sonuçta göz renkleri algıladığında beyinde mutluluk hormonu salgılıyor.Bu nedenle,  bahçe peyzajı hiç de kolay bir iş değildir.


Belki de en etkileyici olan şey doğal atmosferi bozmadan onu koruyarak bahçe düzenlemesi yapmak. Sonuçta karşınıza, doğanın eli değmiş gibi harika manzaralar çıkıyor. Tıpkı yukarıdaki gibi.


 
One Response
  1. Ferda

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.