Menu

Dünyanın En güzel 10 binası


en-unlu-10-yapit

Dünyanın en güzel mimari yapıları

Dünyanın dört bir yanında geçmiş tarihten gelen, sonrasında restorasyon gören veya modern çağda apayrı bir mimari anlayış ve estetik içerisinde inşa edilen pek çok farklı konseptte yapı bulunmaktadır. Bu yapıların bazıları dini öğelerle donatılmış olarak, bazıları modernite ölçüsü olarak bazıları da ilime ve bilime katkısı olacak yapılar olarak karşımıza çıkmaktadırlar.

Bahsettiğimiz durumla alakalı dünyada en iyi oldukları kanıtlanmış yapılardan 10 tanesi şunlardır;

iskenderiye


 1) İskenderiye Kütüphanesi / Mısır : Bu yapının inşaatında, M.Ö. 3. yüzyılda inşa edilmiş klasik yapıdaki İskenderiye Kütüphanesi’nden esinlenilmiştir. Asıl yapım aşaması 2002 yılında biten bu yapının dışı disk şeklinde oluşturulmuştur. Ayrıca bu kütüphane ile ilgili bir başka önemli bilgi, yapının içerisinde toplam 8.000.000 adet kitap bulunmasıdır.

imam-cami


2 )İmam Cami / İran : İran’ın İsfahan kentinde bulunan bu yapıda ilk dikkat çeken öğe, iç kısmının ve dış kısmının mavi renkli çinilerle kaplanmış olmasıdır. İnşaatına 17. yy.da başlanan bu yapının bu şekilde tamamlanması, gün içerisinde güneşin vuruş açısına göre yapının renk değiştirmesi gibi bir duruma sahip olmasına yaramıştır.

potala


3) Potala Sarayı / Tibet : Günümüzden tam 1300 yıl önce, toplam 7000 kişinin inşa işlerinde uğraşarak meydana çıkardığı bu yapı 13 katlı görkemli duruşuyla ve içerisindeki binlerce odasıyla dikkatleri üzerine toplamaktadır. UNESCO’nun “Dünya Mirası” olarak oluşturduğu listenin içerisinde bu saray da bulunmaktadır.

sagrada-familia


4) Sagrada Familia / İspanya  : İspanya’da bulunan ve Antonio Gaudi tarafından inşa edilen gotik türdeki bu katedralin hala yapımı tamamlanmamıştır. Mimarı Gaudi öldükten sonra 2026 yılında bitirilme şartı konulan Sagrada Familia, bittikten sonra dünya üzerinde Hristiyanlık dini için inşa edilmiş en büyük katedral olma özelliğini taşıyacaktır.

crac-des-chevaliers


5) Crac des Chevaliers / Suriye : Zamanında Haçlılar tarafından ortaya çıkartılmış olan bu yapı, bir kalede bulunması gereken oyulmuş hendekler, kalın yapıdaki duvarlar vb. öğelerin hemen hemen hepsini barındırmaktadır. İçerisinde de küçük bir kent, manastır. vb. yapıların bulunduğu bu kale dünya üzerindeki kalelerden görüntüsü ve mimarisi ile kendisini ayırmaktadır.

taj-mahal


6) Tac Mahal / Hindistan : Bu yapı Şah Cihan zamanında, kendisinin 14. çocuğunu doğururken vefat eden eşi Mümtaz Mahal için kendisi tarafından özel istekle yaptırtılmıştır. Bembeyaz mermerlerden oluşan muhteşem görüntüsü ile Tac Mahal, uluslararası alanda gezip görülecek yerler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

ayasofya


7) Ayasofya / Türkiye : Milattan sonra 500’lü yıllarda, 5 yıl içerisinde inşa edilen Ayasofya (bu yıllar 532-537 yıllarıdır) Bizans İmparatoru 1. Jüstinyen’in emri üzerine tam merkezi alana inşa edilmiştir. Bir Patrik Katedrali olduğu bilinen Ayasofya’nın 1453 yılında İstanbul’un fethi ile beraber Fatih Sultan Mehmed tarafından camiye dönüştürüldüğü bilinmektedir.

ermitaj-muzesi


8) Kış Sarayı  / Rusya : Günümüzdeki ismi “Ermitaj Müzesi” olan bu yapının, ilk yaptırıldığı zamanlar Rus asıllı çarların kışları kalmaları için inşa edildiği öğrenilmiştir. Yapının boyutu şehrin bir bloğunu kaplayabilecek kadardır.

oscar-niemeyer


9) Oscar Niemeyer Müzesi / Brezilya : Ülkenin başkentinde en bilindik ve sevilen mimarlardan olan Oscar Niemeyer tarafından inşa edilmiş olan bu müze, göz şeklinde yapılmış ve oldukça farklı mimari özellikleri de içerisinde barındırmıştır. Şeklinin ilginçliği açısından her yıl kendisini ziyaret edip bu yapıyı yakından görmek isteyen bir sürü ziyaretçiyi kendisine çekmektedir.

guggenheim


10) Guggenheim Müzesi / İspanya : 1997 yılında mimar olan F. Gehry tarafından tasarlanıp inşa edilen bu müze, en çok ilginç dış kaplamasıyla birlikte anılmaktadır. Yapının tüm dış yüzeyi tamamen titanyum isimli malzemeyle kaplanmış ve dış kısımdaki bu levhalar yapıya inanılmaz ilginç bir görüntü katmaktadır.
Son 50 Yorum
 1. Ali
 2. Atilla Temeltas
 3. Atilla Temeltas
 4. Ramazan Güç
 5. Akif Gündoğar
 6. ilhan
 7. Nihat Demirtaş
 8. muharre
 9. Burhan Bursalıoğlu
 10. Ergin Tombul
 11. Taner Altuğ
 12. Latif Demirhan
 13. Sonad Pelit
 14. Mustafa Ülgüt

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.