Menu

Dünyanın en güçlü canlısı


su-ayisi-1

Dünyadaki ve dünya dışındaki tüm fonksiyonlara ve yaşamsal ortamlara ayak uydurabilen canlılar olan “su ayıları” (bilimsel adları “Tardigra”dır) mikroskobik ortamlarsa görülebilen, dünya çapında “hayatta kalma azimleri” ile ün salmış canlılardır.

Su altında yaşamakta olan su ayılarının boyutları 0,1 mm. ile 1 mm. arasında değişebilmektedir. Eklem bacaklı olan bu türlerin az önce de belirttiğimiz bilimsel adları olan Tardigra kelimesi Latince kökenli bir kelimedir ve anlam olarak “yavaş adımlı” anlamına gelmektedir.

su-ayisi-2


Hem nem içeren alanlarda hem de tatlı su kaynaklarında yaşama imkanı bulan su ayılarının fiziksel görüntüleri de silindir bir şekle benzemekte, herhangi bir kafa yapılar olmamakta, gövdelerinin içerisinden boru tarzı bir şey çıkabilmekte ve solunum yapmamaktadırlar.

960 farklı türü olan bu hayvanların her türlü ortamda yaşayabilmek gibi sıra dışı özellikleri bulunmaktadır. Yani bir su ayısı radyasyon bulunan ortamda da, kavurucu sıcaklıkların bulunduğu ortamda da, helyum gazıyla dolu olan bir ortamda da veya çok yüksek basınçların olduğu bir ortamda da hiç sorunsuz bir şekilde yaşayabilmektedir.

su-ayisi-3


Durum böyle olunca, bilim adamları bu canlıların nasıl bu kadar rahat bir biçimde her ortamda hayatta kalabildiklerini anlamak adına su ayılarının gen havuzlarını incelemişler; bu hayvanların öncelik olarak tatlı sularda ortaya çıktıkları ve daha sonrasında toprak üzerinde de yaşamaya başladıkları görülmüştür.

Hayvanlar aleminde de bu canlıların hangi köklerden geldikleri, akrabalarının kimler olduklarına göz atıldığında su ayılarının yuvarlak solucan türüyle ve kütük ayaklılar denilen türlerle bir türdeşlik ve akrabalık ilişkilerinin olduğu ortaya serilmiştir.
Son 50 Yorum
  1. Anonim
  2. neslihan
  3. Taha Ataseven
  4. Baran Duman
  5. yozgadi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.