Menu

Dünyanın en gizemli mezarları


gizemli-mezarlar

Dünyanın çeşitli bölgelerindeki mezarlıklar hakkında bilgi

Çok eski yüzyıllardan günümüze, insanların öldükten sonra toprağın altına defnedilmesinin keşfedilmesinin ardından pek çok kabilenin ve pek çok halkın mezarlıklarla, defnedilme yöntemleriyle alakalı farklı alışkanlıklara ve farklı ritüellere sahip olduğu görülmüştür. Çok eskiden kalan farklı ülkelerin farklı bölgelerindeki mezarlıklar yüzyıllar sonra günümüz arkeolojik kazılarında keşfedildiğinde, hem gömülme yöntemlerinin hem de gömülü olan yerlerin pek çok farklı amacı olduğu anlaşılmıştır.

Dünya üzerinde bu tip mezarlıklara örnek gösterilecek alanlar; Sedlec Şapeli ( Çek Cumhuriyeti’nde yer alır), Qin Shihuhang Mezarlığı (Çin’de yer alır), Catacombs Odaları (Paris’te yer alır), Mısır Piramitleri, Tana Toraja (Endonezya’da yer alır), Newgrange Mezarlığı (İrlanda’da yer alır), Westminster Abbey (Londra’da yer alır) ve Krallar Vadisi (Mısır’da yer alır) gibi alanlar dünyaca bilinen ve esrarengiz / ilginç olarak nitelendirilebilecek mezar alanlarıdır.

İlginç mezarlıklara örnekler

Örneğin;  İrlanda’da yer alan Newgrange mezarlığı, çok uzun süreler sonrasında yapılan kazılarla keşfedilmiş olan bir yığın mezarıdır. Bu mezar yapısının milattan önce 2900’lü yıllarda yapıldığı ve bu defin işlemini bir ayin şeklinde yaptırdıkları yuvarlak yapıdaki mezarlığın sağına soluna yapılan izleme alanlarından ve farklı odacıklardan anlaşılmaktadır.

Başka bir örnek verilecek olursa da Catacombs of Paris denilen mezarlıklar da Fransa’da bulunmaktadır ve bu mezarlık yapısının yer altına 1700’lü yıllarda inşa edildiği ortaya çıkartılmıştır. O yıllarda Paris’te bir salgın hastalık silsilesi oluşmuş, kiliseler de verdikleri kararla bu tip hastalıklardan ölen kişilerin kiliselerin altına kurulan odalarda yakılmasını öngörmüşlerdir. Bu oralarda binlerce insan yakılarak ortadan kaybedilmiş ve bu olay 1800’lü yılların ortasında ancak ortaya çıkartılmıştır.

 
Son 50 Yorum
 1. yesim
 2. Mehmet Tahir
 3. yusufziya
 4. Özlem Ülkü Karataş
 5. Sefa Eren
 6. yusuf günaydın
 7. ertugrul mollaoğlu
 8. aygun
 9. taner
 10. betül
 11. asiiiiiii
 12. asya
 13. Ewa Mask
 14. Aleyna
 15. kadriye
 16. Ayla
 17. Umit Sayman
 18. ayhan bayar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.