Menu

Dünyanın en garip 5 bitkisi


ilginç bitkiler

Dünyada yetişen ve çok az gördüğümüz bazı bitki türleri özellikleri ile bizleri şaşırtıyor.

Çok uzun süre yaşayanlardan, iklim koşullarına uyum sağlayanlara hatta böcekler ile beslenenlere kadar geniş bir yelpaze içinde olan bu bitkilerden 5 tanesini sizin için derledik.

İşte, dünyanın en garip 5 bitkisi;

dirençli bitki


Welwitschia Mirabilis bitkisi ; Dünyanın en dirençli bitkisi kabul edilmektedir. İki yaprak bir sap ve kökten oluşmaktadır. Yapraklar inanılmaz şekilde kalınlaşır ve uzar. 2 metre yüksekliğe, 8 metre genişliğe kadar ulaşabilir. Ortalama ömrü 400-1.500 yıl kadardır. Hiç su almadan 6 yıl yaşayabilir. Bu nedenle dünyanın en dirençli bitkisi olarak bilinir. Pişirilerek yenilebildiği söyleniyor yerliler arasında ki ismi bu nedenle çölün soğanıdır.

sinek yiyen


Dionaea muscipula Venüs; Diğer adı Venüs sinek tuzağı olan bu bitki belki de listemizin en meşhur bitkisidir. Etobur bir bitkidir ve nesli tükenmek üzeredir. Bitkinin açılan kapakları vardır. Bu kapaklar ince tüyler ile kaplıdır. Bu tüyler en ufak hareketi bile algılar. Sinekler ve böcekler bu tüylere konduğunda bitki kapanır ve böceği yer.

dans eden bitki


Desmodium Gyrans ; Dans eden bitki olarak tanınır. Yaprakları hareket eder ve senfonik bir şekilde aşağı yukarı kaymaktadır. Ünlü Darwin bu bitki üzerinde çok araştırma yapmıştır. bakımı çok kolaydır. Sulanan ve güneş altında olan bu bitki bir süre sonra hareket etmeye başlayacaktır.

büyük bitki


Rafflesia Arnoldii ; Dünyanın en büyük çiçeği olarak bilinir.  Sütleğengiller familyasından kabul edilir. 90 cm. çapında ve yaklaşık 11 kg. ağırlığındadır.  Yağmur ormanlarında yaşar. Çürümüş et gibi bir koku yayar. Bu nedenle ceset çiçeği olarak da bilinmektedir. Çiçek açınca yaklaşık 1 hafta kadar çiçek kalır. Saldığı kötü koku ile böcekleri çağırır ve beslenir.

top bitki


Euphorbia obese ; Beyzbol topu bitkisi olarak bilinir. İlginç sert bir kabuk ve hafif ovale kaçan bir görüntüsü vardır. Anavatanı Güney Afrika’dır. Nesli tükenmekte olan bir bitkidir. Bu nedenle sera da yetiştirilmeye başlanmıştır ve çok değerlidir.
Son 50 Yorum
  1. Alperen
  2. Açelya Nur YAVUZ

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.