Menu

Dünyanın en büyük sebzeleri


 

Dünyadaki en büyük sebzeler

Her bir sebzenin birbirinden farklı yetişme alanı veya yetiştirme koşulu olabilmektedir. Ancak bazen alışılmışın dışında yetişebilen bu besinler, daha önce hiç görmediğimiz görüntüler ortaya çıkartmaktadır. Normal boyutlarını bildiğimiz sebzelerin bazen çok fazla geliştiği görülmekte, bu aşırı gelişmiş sebzeler de zaten kendi isimlerini Rekorlar Kitabı’na yazdırmaktadırlar.

Bahsi geçen sebzelerden örneklendirilecek bazılarının listesi ve özellikleri şöyledir;

Patates : Lübnan’da bir çiftçinin kendi bahçesinde yetiştirdiği patateslerden biri devasa olarak büyümüş ve 11,3 kilogram ağırlığına ulaşmıştır. Dünyadaki en büyük patates olarak da rekorlar kitabına ismini yazdırmıştır.

Havuç : John Evans isimli bir kişinin de kendi bahçesinde yetiştirmekte olduğu havuçlardan biri diğerlerine göre aşırı gelişmeye başlamış, en sonunda 9 kiloya yakın bir ağırlığa ulaşmıştır. Bu ağırlıkla da 1998 yılında dünyanın en büyük havucu ünvanına kavuşmuştur.

Brokoli : Tıpkı havuç konusunda dünyadaki tek başarıyı elde ettiği gibi John Evans brokoli konusunda da en büyük brokoliyi yetiştirmiş kişi olarak bilinmektedir. Bu başarısını da 1993 yılında elde etmiş ve 15,8 kilogram ağırlığında bir brokoli yetiştirmiştir.

Salatalık : Normal şartlarda en fazla 15 cm.e kadar standart uzunluklarda olabilen salatalık sebzesi, Alf Cobb isimli çiftçinin bahçesinde 90 santimlik uzunluğu bularak rekor kırmıştır. Daha öncesinde yine aynı ismin bahçesinde 89 santimlik bir salatalık yetişmiş ancak 90 santimetrelik salatalık onun da rekorunu kırmıştır.

Balkabağı : 2007 yılında yetişmiş olan balkabağının ağırlığı tamı tamına 766 kg. olarak ölçülmüştür. Bu ağırlığı sayesinde de rekora imza atan bu sebze, “Topsfield Fair of Massachusetts” ‘te sergilenme imkanı yakalamıştır.

Yeşil lahana : Havuç ve brokolide rekor sayıları elinde barındıran çiftçi John Evans, yeşil lahana konusunda da dünya rekorunun oluşmasını sağlayan çiftçi olarak bilinmektedir. Kendisinin 1998 yılında yetiştirdiği yeşil lahananın kilosu yaklaşık 35 kiloya ulaşmıştır.

Sakız kabağı : Normal şartlarda tek kişinin oldukça hafif bir şekilde kaldırıp taşıyabileceği ve oldukça hafif olan bu sebze, bir şekilde aşırı derecede büyüyerek 65 kiloya ulaşmış ve katıldığı Milli Amatör Çiftçilik Yarışması’nda iki kişi tarafından zar zor taşınarak yarış alanına getirilmiştir.
Son 50 Yorum
  1. ssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss
  2. Sezen Küçüker
  3. Azad Üzümcü
  4. Celal Acar
  5. Azad Üzümcü
  6. Mohamed Mersal
  7. wwe

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.