Menu

Dünyanın en büyük savaş gemileri


en büyük savaş gemileri

Güçlü ülkeler uzak toprakları fethetmek ve sahip olabilmek amacıyla savaş gemilerini kullanmaya başlamışlar ve halen devam etmektedirler.

Hava gücü ve uzun menzilli silahlara sahip olunsa da, savaş gemileri hala hayati önem taşımaktadır.

Büyük hedefleri için büyük savaş gemileri inşa etmeye devam ediyorlar.

İşte, uzunluk açısından dünyanın en büyük savaş gemileri;

uss enterprise


1. USS Enterprise, Amerika Birleşik Devletleri – 342 metre

USS Enterprise uçak gemisi 33,6 knot hıza ve 342 metre uzunluğa sahiptir. Bu gemi, dünyanın ilk nükleer uçak gemisi özelliğine de sahip. 60 uçak kapasitesine sahip olup, şu anda aktif görevden alınmıştır. Müze olması için projeler geliştirilmeye devam ediyor.

gerald r ford


2. Gerald R. Ford, Amerika Birleşik Devletleri – 337 metre

Amerikan Donanması, bu sınıf uçak gemilerinden 2016 yılına kadar 10 adet daha devreye alacak. Bu yeni gemilerde elektromanyetik uçak fırlatma gibi yeni teknolojiler de kullanılmaktadır. 30 knot hıza sahip olan bu uçak gemisinin 75 adet uçak taşıma kapasitesi bulunuyor.

nimitz


3. Nimitz, Amerika Birleşik Devletleri – 333 metre

Nimitz sınıfı uçak gemilerinden Amerika Birleşik Devletleri Donanmasında 10 adet bulunuyor. Nimitz sınıfı savaş gemilerinin 30 knot hızı ve 333 metre uzunluğu bulunuyor. Gemilerin her biri 90 adet sabit kanatlı savaş uçağı taşıyabiliyor.

kitty hawk


4. Kitty Hawk, Amerika Birleşik Devletleri – 327 metre

Amerikan donanması tarafından kullanılan diğer bir savaş gemşi de Kitty Hawk sınıfı uçak gemileridir. Bu sınıfta 3 adet gemi bulunmakta ve 90 adet savaş uçağı taşıma kapasitesine sahip.

forrestal


5. Forrestal, Amerika Birleşik Devletleri – 325 metre

Forrestal sınıfı uçak gemilerinden Amerikan donanmasında 4 adet mevcut. 34 knot hıza sahip olan bu savaş gemilerinin her birinde 90 adet savaş uçağı taşınabilmektedir. Ancak bu sınıfa ait dört uçak gemisi de söküm için kızağa alınmış.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.