Menu

Dünyanın en büyük petrol üreticileri


dünyanın en büyük petrol üreticileri

Kime sorarsanız, en büyük petrol üreticisi olan ülkelerin Ortadoğu’da ve Arap yarımadasında olduğunu söylerler.

Oysa, dünyanın en büyük petrol üreticisi Rusya’dır. Dünyanın enerji ihtiyacının en büyük bölümünü karşılayan fosil yakıtların başında petrol gelmektedir.

İşte, dünyanın en büyük petrol üreticileri;

rusya


Rusya: 9,5 milyon varil petrol üretimi yapan Rusya, bu üretimin yüzde ellisinden fazla bir kısmı olan 5,5 milyon varilini ihraç etmektedir. Dünyanın en büyük üreticisi olmakla birlikte en büyük ihracatçısı konumundadır.

suudi arabistan


Suudi Arabistan: 8,3 milyon varil günlük petrol üretimi olan Suudi Arabistan, dünyanın en büyük ikinci üreticisi ve ihracatçısıdır.

Oil Platform drilling rig near Encinal in Webb County, Texas


ABD: 5,4 milyon varil günlük petrol üretimine sahip olan ABD, ihraç etmekten ziyade büyük kısmını iç pazarda tüketmektedir.

iran


İran: Günlük 4 milyon varil petrol üretimi olan İran, ambargolar nedeniyle ihracatında büyük sıkıntılar yaşasa da büyük kısmını yine ihraç etmektedir.

çin


Çin: 3,8 milyon varillik günlük petrol üretimine sahip olan Çin, bu üretiminin büyük bir bölümünü iç pazarda tüketmektedir.

meksika


Meksika: 2,8 milyon varil günlük üretime sahip olan Meksika, bu üretiminin 1,3 milyon varilini ihraç etmekte, geri kalanını iç pazarda kullanmaktadır.

kanada


Kanada: Hiç kimsenin aklına gelmese de günlük 2,6 milyon varil petrol üretimi ile dünyanın en büyük petrol üreticileri arasındadır.

birleşik arap emirlikleri


Birleşik Arap Emirlikleri ( BAE ): 2,4 milyon varil günlük petrol üretiminin yaklaşık 2 milyon varillik kısmını ihracata ayırmaktadır.

Saboteurs Slow Iraq's Major Oil Producer


Irak: Irak da BAE gibi günlük 2,4 milyon varil üretime sahip ve yaklaşık 1,9 milyon varilini de ihraç etmektedir.

kuveyt


Kuveyt: Yaklaşık 2,4 milyon varil günlük üretimi bulunan Kuveyt, 1,4 milyon varili ihracatta kalanını da iç pazarda kullanmaktadır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.