Menu

Dünyanın en büyük kent parkları


en büyük şehir parkları

Yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarında, şehir hayatının içinde sıkışıp kalmış olan insanların, bir nebze de olsa temiz hava ve oksijen alıp serinleme imkanı buldukları, çöl ortasındaki vahalar gibi bir misyonları var parkların. İşte, dünyanın en büyük kent parkları;

central park


Central Park – New York / ABD: New York Manhattan’da bulunan Central Park, binlerce çeşit ağaca ev sahipliği yapıyor. Gökdelenlerin ortasında olan park yılda 35 milyon kişinin gezdiği bir yer.

Phoenix - South Mountain Park


South Mountain Park – Phoenix / ABD: Amerika’daki en büyük kent parkıdır. 93 km’lik bisiklet, at binme ve yürüyüş parkuru bulunmaktadır. Çöl bitkilerinin de bulunması en önemli özelliklerinden biridir.

Londra - Hyde Park


Hyde Park – Londra / İngiltere: İçerisinde bir gölü ve farklı bahçeler barındıran Hyde Park, Londra’nın merkezinde olması ve konuşma köşesi ile oldukça ünlü.

Amsterdam – Vondelpark


Vondelpark – Amsterdam / Hollanda: Hollanda’nın en meşhur parkı olan Vondelpark, ismini 17. Yüzyılda yaşamış olan Yazar Van den Vondel’den almıştır. Türlü sporların da yapılabildiği parkta açık hava tiyatrosu ve film müzesi de bulunmaktadır.

Vancouver – Stanley Park


Stanley Park – Vancouver / Kanada: Çok yaşlı ağaçların yer aldığı park, yılda yaklaşık 8 milyon kişiyi ağırlıyor. Birçok sosyal tesisin yanı sıra doğal güzellikleriyle de oldukça güzel.

Tokyo - Ueno Park


Ueno Park – Tokyo / Japonya: Tokyo’nun göbeğinde insanların nefes alabildiği bir vaha diyebiliriz. Her yıl kiraz çiçeklerinin açmasının kutlanması da oldukça keyifli.

Münih - Englischer Garten


Englisher Garten – Münih / Almanya: Anlamı İngiliz Bahçesi olan park, Münih şehir merkezinde birçok sosyal tesisle ziyaretçilerini ağırlıyor.

Meksika - Chapultepec Park


Chapultepec Park – Mexico City / Meksika: Mexico City’nin büyük bölümünü kaplayan park, hayvanat bahçesi, piknik, yürüme ve spor yapma imkanlarıyla dünyanın en büyük parklarındandır.

Santiago - Metropolitan Park


Metropolitan Park – Santiago / Şili: Şehrin merkezinde devasa bir boyuta sahip olan parkta, spor ve yürüyüş yapma, tırmanış yapma imkanı sağlamaktadır.

Berlin – Tiergarten


Tiergarten – Berlin / Almanya: Spree nehrinin de içinden geçtiği park, rengarenk bahçeleriyle şehre ayrı bir renk ve hava katıyor.
One Response
  1. bir gezgin

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.