Menu

Dünyanın en büyük istihbarat servisleri


dünyanın en büyük istihbaratları

Dünyadaki birçok ülke iç ve dış tehditlere karşı kendi güvenliklerini sağlamak amacıyla istihbarat servisleri kurmuşlardır. Bu bilgi edinme servisleri çok geniş yetkilerle ülkelerinin düşmanlarına üstünlük sağlamak için çalışmaktadırlar.

Bu istihbarat teşkilatlarında çalışan ajanlar başka ülkelerde gizli faaliyetler yaparak ülkelerinin güvenliği için bilgi toplamaya devam etmektedirler. İşte, dünyanın en büyük istihbarat servislerinden bazıları;

 

cıa


CIA ( Merkezi Haberalma Teşkilatı ) – ABD

CIA, sahte anılar oluşturarak yeni kimlikler ve çoklu kişilikler yaratarak zihin kontrol deneyleri yapan bir teşkilat. Tuhaf bir komplo teorisi gibi geliyor değil mi? Bu deneyler insanlara elektrotlar bağlanarak uzaktan vericilerle insanları kontrol etmek için yapılıyordu. Uzun süre çocuklarına LSD-25 dozları verilerek sonrasında elektrokonvülsif tedavi ile onların anıları siliniyordu. CIA’in bu deneyleri hem korkunç hem de insanlık suçu sayılmaz mı?

çin devlet güvenlik bakanlığı


MSS ( Devlet Güvenlik Bakanlığı) – ÇİN

MSS ( Devlet Güvenlik Bakanlığı ) Çin Halk Cumhuriyetinin ana güvenlik kurumudur. Devlet güvenliğine karşı suç işleyenleri polis teşkilatı tutuklayabiliyorken, bu teşkilata mensup ajanlar da polis gibi tutuklama yapma yetkisine sahip. Çin istihbaratının ana sorumlulukları siyasi güvenlik, yabancı ülkelerde karşı istihbarat, Çin halkını korumak, yabancı casuslar ile hükümeti devirip devrim yapmak isteyenlerin faaliyetlerini önlemektir.

mossad


Mossad – İSRAİL

İsrail dünyanın en aktif istihbarat servislerinden biridir. Mossad, sadece istihbarat toplama ve terörle mücadele ile ilgili değil, birçok ülkede gizli operasyonlar yapan bir teşkilattır. Mossad’da görev yapan ajanların çoğu sivil kişilerden oluşmuştur ancak büyük çoğunluğu askeri hizmet de vermiş olan casuslardır.

fransa güvenlik sekreterliği


DGSE – FRANSA

Listedeki diğer istihbarat servislerine göre daha genç olan DGSE 1982 yılında faaliyetine başladı. DGSE’nin öncelikli görevleri Fransa’ya karşı dış casusluk faaliyetlerini tespit etmek ve önlemek için istihbarat toplamaktır.

federal güvenlik servisi rusya


FSB ( Federal Güvenlik Servisi – RUSYA

FSB, 1996 yılında KGB’nin dağıtılmasından hemen sonra bunun yerine kurulmuştur. FSB’nin operasyonlarının yönetildiği yer eski KGB’nin merkezi olan Moskova’daki aynı yerdir. Askeri hizmet olarak kabul edilen FSB’nin görevleri arasında karşı istihbarat, terörle mücadele, iç ve dış sınır güvenliği sayılabilir.

araştırma ve analiz kanadı hindistan


R&AW ( Araştırma ve Analiz Kanadı ) – HİNDİSTAN

Çin ve Pakistan’a karşı yapılan savaşlarda istihbarat toplama amacıyla 1968 yılında kuruldu. Bu servisin en ünlü faaliyetleri arasında Doğu Pakistan halkı arasına nifak sokularak Bangladeş ordusunun oluşmasını ve Bangladeş adında bir ülke oluşmasını sağlamaktır.

ulusal istihbarat servisi


ISI ( Ulusal İstihbarat Servisi ) – PAKİSTAN

Pakistan’ın istihbarat servisi olan ISI, 1947 yılındaki Hint-Pakistan savaşı sırasında zayıf olduğu askeri istihbarat gücünü arttırmak amacıyla 1948 yılında kurulmuştur. 11 Eylül saldırılarından sonra Amerikan İstihbarat Örgütü CIA ile birlikte Taliban ve El-Kaide’ye karşı birlikte çalışma yapıyorlar.

mı 6 ingiltere


MI6 – İNGİLTERE

İngilizlerin bu istihbarat servisini James Bond’la birlikte tanır olduk. Eskiden gizli istihbarat kurumu gibi görünebilir ama, amacı Almanya hükümetinin faaliyetlerini sekteye uğratmak için I. Dünya Savaşından önce kurulmuştur. Günümüzde ise CIA ile birlikte istihbarat paylaşımları yaparak bazı önemli operasyonların yürütülmesinde aktif rol almaya devam etmektedir.
Son 50 Yorum
  1. Ayla Demir
  2. Anonim
  3. Anonim
  4. Mehmet Tekin
  5. Mehmet Tekin
  6. Mehmet Tekin
    • Anonim
    • Emre

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.