Menu

Dünyanın en büyük ilk 5 ekonomisi


dünyanın en büyük ekonomileri

Onlar mevcut küresel ekonominin en ağır topları ve en büyük ekonomileri olarak sayılmaktadır.

IMF ve diğer değerlendirme kuruluşlarının raporlarına göre, GSMH açısından 2013 yılının en büyük ekonomileri aşağıda saydığımız ülkeler.

İşte, dünyanın en büyük ilk 5 ekonomisi;

abd


1.. Amerika Birleşik Devletleri: ( GSMH – 16,2 Trilyon dolar.)

2013 yılının ve 100 yıldır değişmeyen bir şekilde dünyanın en büyük ekonomisi konumundadır. ABD, dünya üzerindeki tüm üretimin beşte birini üreten en büyük üreticisi olarak kabul edilmektedir. Dünyanın üçüncü büyük petrol üreticisi ve ikinci büyük doğal gaz üreticisidir. Dünyanın en büyük 500 şirketinin dörtte biri ABD merkezlidir.

çin


2. Çin: ( GSMH – 9 Trilyon dolar.)

Son 30 yılda Çin büyük bir ekonomik gelişme göstererek dünyanın en büyük ve önemli aktörlerinden biri olmuştur. Son üç yılda her yıl yüzde 10’luk büyüme kaydeden Çin, dünyanın en büyük ihracatçısı olarak kabul edilir. Bu büyüme hızı devam ederse, uzmanlar Çin’in 2030 yılında, bazılarına göre de 2020 yılında dünyanın en büyük ekonomisi olacağını belirtiyorlar.

japonya


3. Japonya: ( GSMH – 5,1 Trilyon dolar.)

II. Dünya Savaşı sonrası büyük bir hızla büyüme gösteren Japonya, endüstriyel ve elektronik sektörlerinde büyük bir sanayiye sahip olmuştur. Japonya’nın ekomomisi otomotiv, motorlu araçlar, yüksek teknoloji ürünler, yarı iletkenler, demir çelik, gemi, tekstil, işlenmiş gıdalar, robot teknolojileri ve kimyasal ürünler tarafından desteklenmektedir.

almanya


4. Almanya: ( GSMH – 3,6 Trilyon dolar.)

Dünyanın dördüncü, Avrupa’nın en büyük ulusal ekonomisine sahip ülkesi olan Almanya, aynı zamanda dünyanın ikinci büyük ihracatçısıdır. Almanya ekonomisinin lokomotif sektörleri makine ve motorlu araçlar, elektrikli ekipmanlar, ilaç, kimya, bilgisayar ürünleri, ulaşım ekipmanları, tarım ürünleri, gaz ve elektronik ürünlerdir.

fransa


5. Fransa: ( GSMH – 2,7 Trilyon dolar.)

Fransa dünyanın beşinci, Avrupa’nın ikinci büyük ekonomisine sahiptir. Fransa merkezli 30’dan fazla şirket dünyanın en büyük 500 şirketi arasında yer almıştır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.