Menu

Dünyanın en büyük havaalanları


Nüfus yoğunluğu ve gelişmişlik bakımından, havacılığın da kalbi sayılan Amerika Birleşik Devletleri, hava yoluyla en fazla seyahat eden ülke konumunda.

Dolayısıyla, Türkiye’den yolcu sayısı bakımından hiçbir havaalanı sıralamada yer almamaktadır.

1-     Atlanta İnternational Havaalanı: Yıllık yolcu sayısı Türkiye nüfusundan daha fazla olan Atlanta havaalanının yıllık  yaklaşık 88 milyon yolcusu bulunmaktadır.


2-     Londra Heathrow Havaalanı: Yolcu sayısı itibariyle ikinci sırada yer alan Heathrow Havaalanından, yaklaşık 66 milyon yolcu taşınmaktadır.


3-     Beijing ( Pekin ) Capital İnternational Havaalanı: Beijing Havaalanından da yaklaşık 65 milyon yolcu taşınmakta olup sıralamada üçüncülüğe oturmaktadır.


4-     Chicago O’Hare İnternational Havaalanı: Yolcu sayısı bakımından dördüncü büyüklükte olan O’Hare Havaalanından yaklaşık 64 milyon yolcu taşınmaktadır.


5-     Tokyo İnternational Havaalanı: Yaklaşık 62 milyon yolcunun uçtuğu Tokyo Havaalanı en büyük havaalanları sıralamasında beşinci sırada yer almaktadır.


6-     Paris Charles de Gaulle Havaalanı: 58 milyon yolcu sayısıyla Avrupa’nın ve dünyanın en büyük havaalanlarından biridir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.