Menu

Dünyanın en büyük elması


elmas-1

Dünya üzerinde bulunmuş en büyük elmas, “Cullinan Elması” olarak bilinmektedir. Elmasın ilk bulunduğu hali 3106 karattır ve elmasın normal şartlardaki büyüklüğü o kadar fazladır ki, konunun uzmanları bu elmasa büyüklüğünden dolayı fiyat da biçememişler ve kendi haliyle verilecek mantıklı bir şekil bulamadıklarından ötürü elması 2 parçaya bölüp bu elmaslara “Cullinan 1” ve “Cullinan 2” isimlerini vermişlerdir.

1905 senesinde Kimberly’de bulunan bu elmasın bulunma hikayesi de oldukça trajikomiktir. Mesai saati biten maden işçilerinin işten ayrılma süreçlerinde, bir işçi toprağın altında parlayan bir şey görmüştür. Dikkatlice gidip parlak nesneyi toprağın altından çıkardığında, oldukça büyük ve parlak bir şey bulmuş ve bunun da devasa büyüklükte sayılan bir elmas kristali olduğu anlaşılmıştır.

elmas-2


Elmasın büyüklüğü ve  keşfi ülkeler arasında büyük bir havadis olmuş, bu elmas kristalinin adına da bulunduğu madenin kurucusu olan Sir Thomas Cullinan’ın soyadı olan “Cullinan Kristali” denmiştir. Bu elmas, ilk önce Transvaal Hükümeti tarafından çok büyük paralar karşılığında satın alınmış; bir süre sonra tarihler 9 Kasım 1907’yi gösterdiğinde İngiltere Krali 7. Edward’a doğum günü hediyesi olarak hediye edilmiştir.

Kral da bu devasa elması, işinde usta kişilere emanet ederek kesilmesini ve düzgünce traşlanmasını sağlamıştır. Bu işlem sonucunda elmas 9 ayrı parça şeklindeki büyük boyutlardaki elmasa; 96 adet normal boylardaki küçük elmasa dönüştürülmüştür. Tarihe geçen elmas ise bu kesim sonucunda ortaya çıkartılmış 530.20 karat büyüklüğünde olan (bu elmas çoğu kaynakta “Afrika Yıldızı” olarak da anılmaktadır) Cullinan elmasıdır.

elmas-3


Kendisinin dışında kesilen diğer 8 Cullinan elması da İngiliz Kraliyet ailesinin denetiminde kalmış ve o ailenin kullanımında kalmıştır. 7. Edward, en büyük boyutta olan Cullinan 1 elmasını Yüce Kraliyet Asası’nın üzerine, Cullinan 2’yi de Yüce Kraliyet Tacı’nın tam orta kısmına yerleştirtmiştir. Diğer kalan parçalar da yine Kraliyet ailesi üyelerinde kolye olarak veya küpe olarak kullanılmış bulunmaktadır. Bireylerin kullandıkları Cullinan elmasları, ailenin çektirmiş olduğu Kraliyet fotoğraflarında sık sık karşımıza çıkmaktadır.
Son 50 Yorum
  1. eren
  2. eren
  3. Anonim
  4. tahsin
  5. fıratefe
  6. Yaşar Çınar
  7. can
  8. balböcek

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.