Menu

Dünyanın en büyük donanmaları


dünyanın en büyük donanmaları

Dünyada pek çok ülke silahlanma için milyarlarca dolarlık harcamalar yapmakta. Ülke savunmaları için en önemli gereksinimlerden biri olan donanmaların geliştirilmesi için de büyük paralar harcanmaktadır.

Peki, hangi ülkelerin donanmaları su üzerinde en büyükleridir? Biz de donanmaları toplam tonajları bakımından bir sıralamaya tabi tuttuk. İşte, dünyanın en büyük donanmaları;

abd donanması


Amerika Birleşik Devletleri Donanması – 3.415.893 ton: 10 uçak gemisi, onlarca destroyeri ve 22 kruvazörü ile dünyanın en büyük donanmasıdır. ABD donanmasında 320 bin personel dünyanın en büyük savaş gemilerinde ve üslerinde görev yapmaktadır.

rus donanması


Rus Donanması – 845.730 ton: Eski Sovyet donanması çok daha büyük ve güçlüydü. Sovyetlerin kuzey filosunda 200 denizaltı bulunmaktaydı. 1992 yılından sonra Rus donanmasına bu gemilerin büyük bir kısmı miras kaldı. Rusya’daki ekonomik iyileşme ile birlikte savunma harcamalarında büyük artışlar yaşanmaktadır.

çin donanması


Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması – 708.086 ton: Büyük bir denizaltı gücü olan donanmada 50’den fazla konvansiyonel denizaltı ve 13 nükleer enerjili denizaltı bulunmaktadır. Deniz üstü güçleri itibariyle geri gibi dursa da denizaltında listenin bir numarası olacak konumdadır. Donanmada 500 parça gemi ve 290 bin personel bulunmaktadır.

japon donanması


Japon Donanması – 413.800 ton: Kuzey Kore ile olan gerginlikler nedeniyle, Japonya modern ve güçlü bir donanma sahibi konumundadır. Denizaltı gücünü giderek genişleten Japon donanmasının, dünyanın en modern savaş gemilerine sahip olduğu kabul edilir.

kraliyet donanması


Kraliyet Donanması – 367.850 ton: 16 yüzyıla uzanan bir geçmişe sahip olan Kraliyet Donanmasında, uçak gemileri, nükleer düze atabilen Vanguard sınıfı denizaltıları bulunmaktadır. Bu da güçlü bir donanma anlamına gelmektedir.

fransız donanması


Fransız Donanması – 319.195 ton: Dünyanın en eski donanmalarından biri olan Fransız donanması, sömürge imparatorluğu döneminde hayati öneme sahipti. Tarihi gücüne atfen, bugün daha çok küresel varlığını sürdürmekle daha ilgilidir.

hint donanması


Hint Donanması – 317.725 ton: İki uçak gemisi ile hesaba katılması gereken bir deniz gücüdür. Hint donanmasına bağlı Madagaskar ve Vietnam’da üsler de bulunmaktadır.
One Response
  1. los galaxy

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.