Menu

Dünyanın en büyük doğal felaketleri


doğal afetler

Yaşlı dünyamız çağlar boyunca pek çok doğal felaketler yaşamıştır.

Çeşitli depremler, fırtınalar ile dünyada pek çok insan hayatını kaybetmiş ve pek çok yerden kaybolmuştur.

İşte, bilinen en büyük doğal felaketler ;

antik dönem


Antik dönem Antakya depremi 526 yılı ; 300 bin kişi

MÖ.526 yılında Antakya’da, 9 büyüklüğünde bir deprem oldu. Mayıs sabahı olan bu deprem ile yaklaşık 300 bin kişi hayatını kaybetti. Bu insan sayısı o dönem için korkunç büyük olduğundan deprem, dünyanın en büyük felaketleri arasında sayıldı. Çok sayıda binanın yıkıldığı ve yangınların olduğu, 18 ay boyunca depremin artçılarının devam ettiği bilinir.

hindistan


Hindistan Siklonu, 1839 yılı; 300 bin kişi ;

Aslında bu olay bir dizi yıkıcı felaketler zinciri olarak bilinir. Önce bir deprem oldu ve depremde olan 40 metre yüksekliğinde dalgalar, Coringa köyünü yok etti. Üstelik, deprem sonrası köy yeniden inşa edilirken. O tarihte o noktada bulunan pek çok denizcide hayatını kaybetmiştir.

bhola


Bhola Siklonu, 1970 yılı; 500 bin kişi ;

1970 yılında Bhola siklonu, Doğu Pakistan ve Ganj deltasını yıkıcı bir şekilde vurdu. Siklon, kasım ayında kasırgaya döndü. 11-12 kasım tarihlerinde Doğu Pakistan’da tam 500 bin kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Pakistan hükümeti,  fırtına sonra doğal afet önlemleri nedeni ile dünya tarafından eleştirildi.

sarı nehir


Sarı Nehir taşkını, 1887 yılı Çin; 2 milyon kişi ;

Huang He olarak bilinen sarı nehir, 1887 yılında  50 bin metrekare civarında taşkınla yayılmıştır. Yüzyıllar boyunca nehrin etrafında yaşayanlar, yapılan setlerin taşkınları durduracağına inandıklarından setlerin yıkılması ile hayatını kaybetmiştir. Sel, 11 şehri yok etmiştir. Ölen insan sayısı çok olan bu sel dünya tarihinin en kötü doğal felaketleri arasında kabul edilir.

orta çin


Orta Bölge Çin seli, 1931 yılı ; 3.7 milyon kişi ;

Temmuz ve kasım 1931 yılında Çin’de Yangtze Nehri, taşmaya başlamıştır. Tufan olarak adlandırılan bu selden milyonlarca insan etkilenmiştir. Sel sonrası, pek çok insan hastalık ve kıtlıktan da ölmüştür. Bu sel için bir daha dünyada yanamayacak kadar büyük afet olduğu söylenir.