Menu

Dünyanın en büyük cruise gemi projeleri


cruise gemi projeleri

Turizm sektörü Türkiye’de olduğu gibi tüm dünyada en önemli gelir kaynaklarının başında gelmektedir. Dünya ülkeleri turizmden gereken payı alabilmek için birbirinden büyük projeleri teker teker hayata geçirmektedirler.

Büyük cruise gemileri de turizmde en fazla gelir getiren öğelerden biri ve bundan dolayı da inanılmaz projeler geliştirilmektedir.

İşte, dünyanın en büyük cruise gemi projeleri;

freedom ship


1. Freedom Cruise Gemisi: Dünyanın en büyük cruise gemi projesi olan Freedom gemisinin proje bedeli yaklaşık 10 milyar dolar. Gemide 50 bin yolcu ve 20 bin mürettebat olmak üzere 70 bin kişi yaşayabilecek. 818 metre uzunluğunda ve su üstünde 340 metrelik yüksekliğiyle deniz üzerine inşa edilecek bir şehir olarak düşünmek daha doğru. Proje ile ilgili inşa çalışmaları henüz başlamış değil.

princess kaguya


2. Princess Kaguya Cruise Gemisi: 2012 yılında tamamlanması planlanan ve 5,4 milyar dolarlık proje bedeli olan bu cruise gemisinin henüz daha inşaatına başlanmış bile değil. 1640 metre uzunlukta tasarlanan geminin yolcu kapasitesi 8.400 kişi ve 3600 kamarada konaklayabileceklerdi. Bu yolcuların rahat edebilmesi için de 4.000 mürettebat görev yapacaktı. 450 bin tonluk bu devasa geminin projesi maliyeti nedeniyle askıya alınmış durumda.

carnival pinnacle


3. Carnival Pinnacle Cruise Gemisi: 2004 yılında Maurizio Cergol tarafından tasarlanan bu gemi, 1246 metre uzunluğunda, 200 bin ton ağırlığında ve 6 bin yolcu kapasiteli olacaktı. Fakat bu projede askıya alındı ve yapımı gerçekleşmedi. Projenin bedeli de 1,5 milyar dolar civarındaydı.

oasis


4. Oasis 3 Cruise Gemisi: 1,4 milyar dolarlık bir proje olan Oasis 3, 2013 yılı sonbaharında yapılmaya başlandı. 16 katlı ve 2.700 kamaralı geminin yolcu kapasitesi ise 6.360 kişi. 2016 yılında denize indirilmesi planlanan Oasis 3’ün maliyetinin belirtilenden daha fazla olacağı tahmin edilmekte.

carnival vista


5. Carnival Vista Cruise Gemisi: Yaklaşık 1 milyar dolara mal olacak bu cruise gemisi, 2016 yılı itibariyle tamamlanmış olacak. İtalya’nın Fincantieri tersanesinde inşa edilen gemi 4 bin yolcuyu misafir edebilecek.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.