Menu

Dünyanın en büyük 5 borsası


dünyanın en büyük borsaları

Borsaların işlevi, kendi hisselerini satmak isteyen şirketleri alıcılarla buluşturmak, hisse senedi alım satımı amacıyla pazara sunmaktır. dünyada bu tür hisse değişimleri pek çok olsa da büyük paraların aktığı önemli borsalar bulunmaktadır.

Sizlere yıllık işlem hacimleri, ciroları ve piyasa değerlerini baz alarak, dünyanın en büyük 5 borsasını sıraladık.

İşte, o borsalar ve piyasa değerleri;

new york borsası


1.. New York Borsası – ABD : ( 16,613 Trilyon Dolar Piyasa Değeri ) Hisse senedi piyasasının en büyüğü olan New York Borsası, Amerika’nın New York şehrinde meşhur Wall street‘te bulunmaktadır. Dünya ticaretinin merkezi olarak kabul edilmektedir ve geçmişi 1792 tarihine kadar dayanmaktadır. 2013 yılındaki günlük işlem hacmi ortalama 169 milyon dolardır. New York Borsası hem elektronik hem de manuel olarak hisse senedi alım satım imkanı sunmaktadır.

nasdaq


2. NASDAQ Borsası – ABD: ( 4,582 Trilyon Dolar Piyasa Değeri ) ABD New York merkezli olan NASDAQ, 1971 yılında kurulmuş ve faaliyete geçmiştir. Online işlem imkanı sağlayan dünyadaki ilk borsa olma özelliğini taşımaktadır. Piyasa değeri ile dünyanın ikinci büyük borsasıdır.

tokyo borsası


3. Tokyo Menkul Kıymetler Borsası – japonya: ( 3,478 Trilyon Dolar Piyasa Değeri ) Tokyo Menkul Kıymetler Borsası Asya Kıtasının en büyük, dünyanın üçüncü büyük borsasıdır. 2012 yılında Osaka Menkul Kıymetler Borsası ile birleşen Tokyo Borsası, uluslararası ticari işlemlerde Londra Borsasıyla işbirliği içindedir.

londra borsası


4. Londra Menkul Kıymetler Borsası – İngiltere: ( 3,396 Trilyon Dolar Piyasa Değeri ) 1801 yılında kurulan dünyanın en eski borsa organizasyonlarından biridir. 2011 yılında TMX grubu ile birleşerek İngiltere’nin en büyük borsası, dünyanın da dördüncü büyük borsası konumuna gelmiştir. Avrupa borsaları içinde en büyük piyasa sermaye değerine sahip borsası konumundadır.

euronext


5. Euronext – Hollanda: ( 2,93 Trilyon Dolar Piyasa Değeri ) Hollanda Amsterdam merkezli olan Euronext 2000 yılında kurulmuştur. Hollanda dışında Belöika, Fransa, Portekiz ve İngiltere’de de şubeleri bulunmaktadır. Hisse senedi işlemlerinin yanı sıra, bilgi hizmetleri konusunda da faaliyetleri olan bir gruptur.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.