Menu

Dünyanın en büyük 10 kilisesi


dünyanın en büyük kiliseleri

Dünyadaki en büyük dinlerden biri olan Hristiyalık dinine ait kiliseler, çarpıcı mimarileriyle ibadet eden Hristiyanlara hizmet vermektedir.

Eski dönemlerden beri ibadethaneler, her dinin vazgeçilmez unsurlarından biri olmuştur. Mensubu oldukları dini yüceltmek ve ihtişamını göstermek amacıyla yapılan bu kiliselerin hacim ve boyut itibariyle sizler için derledik.

İşte, dünyanın en büyük 10 kilisesi;  

St. Peter’s basilicası


Aziz Petrus Bazilikası – Vatikan: Roma Katolik Kilisesine ait olan Aziz Petrus Bazilikası, Katolikler için kutsal olarak kabul edilmektedir. Çünkü, altında Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri ve ilk papa olarak kabul edilen Aziz Petrus’un mezarının olduğuna inanılır.  Bazilika 15,160 metrekarelik bir alanda 60 bin kişiyi alacak şekilde bir kapasiteye sahiptir.

Our Lady of Aparecida basilicası


Our Lady of Aparecida Bazilikası – Brezilya: Dünyanın Katolikler için en büyük hac merkezlerinden biridir. brezilya dünyanın en büyük katolik nüfusa sahip ülkesidir. 1946-1980 yılları arasında yapılan bu merkezi yılda 10 milyon kişi ziyaret etmektedir. 12.000 metrekarelik bir alanda 45-70 bin kişilik kapasiteye sahiptir.

Sevillekatedrali


Seville Katedrali – İspanya: Diğer adı Santa Maria Katedrali olan Seville katedrali, 16. yüzyılda inşa edilmiştir. Gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olan Katedral, 11.520 metrekarelik bir alana sahip olup, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesinde yer almaktadır.

St. John the Divine katedrali


St. John İlahi Katedrali – ABD: 11.200 metrekarelik kapalı alanıyla, ABD’nin en büyük kilisesidir. 1892 yılında inşa edilen kilise, 2001 yılında bir yangın sonrasında tekrardan restore edilmiştir.

milan katedrali


Milan Katedrali – İtalya: Avrupa’nın en ünlü Gotik kilisesidir. 10.186 metrekarelik kapalı alana sahip olan katedral, 600 yıldan uzun bir süredir sanat ve mimarinin en güzel örenkelrinden biri olmuştur.

Liverpool katedrali


Liverpoll Katedrali – İngiltere: Dünyanın en büyük ikinci Anglikan kilisesidir. 1004-1978 yılları arasında sürekli büyütülerek inşa edilmiştir. 9.687 metrekarelik kapalı alana sahip olan kilisenin kapasitesi yaklaşık 5.800 kişidir.

Our Lady of Lichen kilisesi


Our Lady of Lichen Tapınağı – Polonya: Bağışlarla inşa edilen bazilika, 1994-2004 yılları arasında 10 yıl gibi bir sürede yapılmıştır. 10.000 metrekarelik bir alana sahiptir.

Holy Trinity basilicası


The Holy Trinity Bazilikası – Portekiz: Yaklaşık 9.000 kişilik bir kapasiteye sahiptir. Diğer kiliselere nazaran daha modern tarzda inşa edilmiştir. 8.700 metrekarelik iç alana sahip bazilikanın iç dekorasyonunda Bizans ve Ortodoks esintilerine yer verilmiştir.

Sacred Heart basilicası


The Sacred Heart Bazilikası – Belçika: 1969 yılında tamamlanan kilisenin inşaatı II. Dünya Savaşı döneminde iki defa kesintiye uğramıştır. Brüksel’deki bu kilisenin kapalı alanı ise 8.000 metrekaredir.

Our Lady of Peace basilicası


Our Lady of Peace Bazilikası- Fildişi Sahili: 1069 yılında yapılan bazilika, Roma’daki Aziz Petrus Bazilikasından esinlenilerek inşa edilmiştir. Küçük gibi görünse de 8.000 metrekarelik bir alanda yaklaşık 18.000 kişiyi alabilmektedir.
Son 50 Yorum
  1. FATİH TUNCEL
  2. Anonim
  3. Anonim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.