Menu

Dünyanın en acılı ve baharatlı yemekleri


dünyanın en baharatlı yemekleri

Dünya genelinde farklı kültürlerin kendine has pek çok yemek çeşidi var. Bazı kültürlerde baharatlı yemek ve gıdalar en çok tercih edilen yemeklerin başında gelmektedir.

Özellikle o kültürlerin övünçle sundukları lezzetler olarak öne çıkmaktadır.

İşte, dünyanın en baharatlı yemekleri;

sichuan huo guo hot pot


Sichuan Huo Guo ( Hot Pot ) – Sichuan, Çin: Bu yemek gerçekten adına yakışır bir özellikte, çeşitli gıdaların baharatlarla bir araya getirildiği sıcak olarak sunulan acılı bir yemek. Genellikle Çin’in Sichuan bölgesinde yapılan geleneksel bir yemektir. İçinde sığır eti, mantar, sebzeler bulunmakta, bazen de domuz beyni, inek gırtlağı ve ördek kanı da ilave edilebilmektedir. Ağzı uyuşturacak derecede acı biberli bir yemektir.

abiko curry


Abiko Curry – Seul, Güney Kore: Bu geleneksel yemek lezzetli ve tatmin edici gibi görünse de yerken yanınızda bol su bulundurmanız gerekir. Başlıca kullanılan baharatlardan Köri ilk başta gelir. Oldukça acı baharatları ile ünlü bu yemekten bir kaşık aldıktan sonra terlemeye başlayacağınızı garanti ederiz.

burgerin 4 atlısı


Chunky – Burger’in 4 Atlısı – San Antonio, Teksas: Bu hamburger, vahşi batının gerçek kovboylarına özel. Gezegendeki en ateşli burger sloganıyla sunulan burger’de, taze jalapeno ve serrano biberi, bir habenero sos ve hayalet biber bulunmaktadır. 18 yaşın altındakilerin yiyebilmesi için yasal yaşınızın ya da ebeveynlerinin yanlarında olması gerekmektedir. Bu hamburgeri yemek için herkese 25 dakika süre verilmektedir. Hamburgerin yanında bir içeceğe izin verilmektedir. Tükürmek veya paylaşmak, acıyı azaltmak için pencereden kaçmak yasak. Bol şanslar…

neua pad prik


Neua Pad Prik – Tayland: Bu ünlü yemek Tayland ve Endonezya boyunca çok iyi bilinir. Tay Pepper Steak olarak da adlandırılan bu yemek basit ama oldukça baharatlıdır. Yemek arpacık, fesleğen, sarımsak gibi çeşniler ve  sığır eti hazırlanmaktadır. Bu bölgedeki özel Tay acılı baharatları ile hazırlanan yemek, listemizde onu dördüncü yapmaya yetiyor.

vindaloo domuz


Vindaloo Domuz – Goa, Hindistan: Hindistan mutfağının zengin baharatlı yemeklerinden haberdarız. Bu giriş yemeği Portekizliler tarafından Goa’ya getirildi ve baharatlarla çok acılı bir yemek halini aldı. Yemek domuz eti, kırmızı şarap, biber ve sarımsak ile hazırlanmakta, köri sos ile de zenginleştirilmektedir. Yemekte Guinness Rekorlar Kitabına girmiş olan Bhut Jolokia ( Hayalet Biber ) kullanılmakta ve listemizdeki en baharatlı ve acılı yemeklerden biridir.

otak otak


Otak Otak – Singapur, Çin ve Güneydoğu Asya: Listemizdeki ilginç yemeklerden biri de Güneydoğu Asya’da popüler olan bu balık etli pastadır. Muhallebi kıvamında olan Otak Otak, genellikle Hindistan Cevizi sütü, bir biber salçası ve bir muz yaprağına sarılı olarak servis edilmektedir. Bu görüntüsü sizi aldatmasın sakın, çünkü son derece baharatlı bir yemek. Mangal ateşinde ya da ızgarada pişirilen balık bölgedeki özel bir biber ile harmanlanarak hazırlanmaktadır ve aşırı acılı bir yemektir.

widower curry


Widower Curry – Bindi Restaurant – Grantham, İngiltere: Taze fesleğen be kırmızı biberlerle süslenen bu yemek oldukça güzel görünüyor. Dünyanın en acı ikinci biberi olan Naga ile hazırlanan yemek, mutfakta hazırlanırken gözleri ve yüzü koruyan maske kullanılmasını gerektirmektedir. Bu gerçekten alev gibi acısı olan yemeği yerken insanlar terlemekte, ağlamakta, kimileri de kusmaktadır. İngiliz bir doktor olan Ian Rothwell bu yemeği yerken tam bir saat geçirdi ve yedikten kısa süre sonra da halüsinasyon görmeye başladı. Restoran müdürü müşterilerini kesinlikle uyardıklarını da söylemeden geçemiyor.