Menu

Dünyanın en aktif yanardağları


aktif yanardağlar

Yakın zamanda İzlanda’da faaliyete geçen yanardağın ardından, tüm insanlar yanardağlarla ilgili konuları merak eder oldular. İnsanlık tarihi boyunca gizemli ve kutsal olarak kabul edilen yanardağların her biri birer doğa harikalarıdır.

Zaman içinde suskunlaşan, ancak halen faal olan birçok yanardağ hala insanların ve araştırmacıların ilgisini çekmektedir.

İşte, dünyanın en aktif yanardağları;

Chaiten Volkanı


Chaiten Yanardağı – Şili: Deniz seviyesinden 1122 metre yukarıda olan bu yanardağ, 2008 yılının Mayıs ayında faaliyete geçti.

Etna Yanardağı


Etna Yanardağı- İtalya: İtalya’nın Sicilya adasının doğusunda bulunan yanardağ, İtalya’daki aktif yanardağların en geniş çaplı olanıdır. Dünyanın en aktif yanardağlarından biri olan Etna, deniz seviyesinden 3329 metre yüksekliktedir. Son olarak 2010 yılında püskürmüştü.

Kilauea Volkanı


Kilauea Yanardağı – Hawaii: En son 1983 yılında faaliyet gösteren yanardağ, Hawaii’de büyük adayı oluşturan beş kabuklu volkandan birisidir.

Mayon Yanardağı


Mayon Yanardağı – Filipinler: Pasifik ateş çemberine dahil olan bu yanardağ, 400 yıllık periyotta 49 defa faaliyete geçmiştir.

Nyiragongo Yanardağı


Nyiragongo Yanardağı – D. Kongo Cumhuriyeti: Virunga Ulusal Parkının içinde bulunan bu yanardağın ana kraterinin genişliği 2 km’dir. 150 yıllık periyotta toplamda 34 defa faaliyete geçmiştir.

Popocatepetl volcano


Popocatepetl Yanardağı – Meksika: Son olarak 1994 yılında faaliyete geçen ve patlayan yanardağ, Mexico City’ye 70 km uzaklıktadır. Günümüzde de aktif durumda olan bir yanardağdır.

Saint Helens Yanardağı


Saint Helens Yanardağı – ABD: Washington’un Skamania bölgesinde bulunan yanardağın 1980 yılındaki patlamasında 57 kişi hayatını kaybetmişti. 2008 yılında yeniden kraterinden duman ve kül püskürtmeye başladı.

Sakurajima Volkanı


Sakurajima Yanardağı – Japonya: Aslında bir ada olan Sakurajima, lav ve çamur püskürtmesi nedeniyle, Osumi bölgesine kadar birleşmiştir. 1955 ten bu güne kadar toplamda 7300 defa patlayarak bu konuda bir rekora imza atmıştır.

Soufriere Volkanik Tepeleri


Soufriere Volkanik Tepeleri – Karayipler: 1995 yılında faaliyete geçen bu yanardağ, 2010 yılında da tekrar lav ve kül püskürtmüştü. Halen aktif durumda olan yanardağlardan biridir.

Whakaari Volkanı


Whakaari Yanardağı – Yeni Zelanda: Yeni Zelanda’nın kuzeyindeki Beyaz ada olarak bilinen bir yanardağdır. Büyük çaplı faaliyetleri 1981 ve 83 yıllarında olmuş, 2000 ve 2001 yıllarında yeniden faaliyete geçmiştir. Halen aktif olan yanardağlardan biridir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.