Menu

Dünyanın 7 harikası adayı


28
Dünya çapında düzenlenen bir kampanyayla ‘Doğanın 7 Harikası’ seçiliyor.

http://www.new7wonders.com adresinde yer alan anketle belirlenecek ‘7 harika’ internet kullanıcılarının oylarıyla belirlenecek.

İşte adaylar…

27


Milford Sound
Yeni Zelanda’nın en tanınan yerlerinden biri olan Milford Sound şelaleleri, kayalıkları ve orman alanlarıyla yılda 500 bin ziyaretçiyi ağırlıyor.

26


Kara Orman
Almanya’nın Karlsruhe ve İsviçre’nin Basel şehirleri arasında yer alan Kara Orman, yoğun bitki örtüsüyle görmeye değer. Loney Planet internet sitesi ormanı “vahşi hayata dair çok çeşitlilik içermese de pastoral ve resim gibi” sözleriyle tanımlıyor.

25


Vezüv Yanardağı
İtalya’daki Vezüv Yanardağı, geçen yüz yılda Avrupa Kıtası’nda faaliyete geçen tek volkan olma özelliğine sahip. Vezüv en çok, M.S. 79 yılındaki Pompei kentini yok eden patlamasıyla biliniyor.

24


Halong Körfezi
Vietnam’ın Quang Ninh Bölgesi’nde yer alan Halong Körfezi’nde binlerce kireçtaşı ve irli ufaklı adalar yer alıyor. Yoğun yağış ve heyelan riski nedeniyle adalarda yerleşim bulunmuyor.

23


Ölü Deniz ( Lut gölü )
Deniz seviyesinin 365 metre altında yer alan Ölü Deniz kıyıları, dünyanın en alçak yeri ve alçalmaya devam ediyor. Çevre örgütleri, bu durumun devam etmesi halinde, önümüzdeki 50 yıl içinde Ölü Deniz’in tamamen yokolacağı uyarısında bulunuyor

Hatırlanacağı üzere Lut gölü’nün kara üzerinde dünyanın en düşük seviyesi olduğu (365 m) 1400 yıl önce bir mucize olarak  Kuran-ı Kerim’de belirtilmiştir

Elif, Lam, Mim.Rum (orduları) yenilgiye uğradı.”Dünyanın en alçak yerinde”. Ama onlar, yenilgilerinden sonra yeneceklerdir.Üç ile dokuz yıl içinde.Bundan önce de, sonra da emir Allah’ındır.Ve o gün müminler sevineceklerdir.(Rum Suresi, 1-4) ( Ayrıntılı bilgi için tıklayınız )

22


El Yunque
Porto Rico’daki El Yunque Ulusal Ormanı, Kuzey Amerika Orman Sistemi içindeki tek tropikal orman…

21


Büyük Kanyon
ABD’nin en bilinen doğa alanı olan Büyük Kanyon 1200 metre derinliğinde ve 12 bin metre uzunluğunda… Doğa, Büyük Kanyon’u 6 milyon yılda yarattı.

20


Çamur Volkanları
Dünya üzerinden bulunan 700 çamur volkanından, 300’ü Azarbeycan’ın Hazar Deniz kıyılarındaki Gobustan Bölgesi’nde yer alıyor. Bölgedeki çamur volkanları, yer altındaki çamur rezervuarlarından besleniyor ve durgun dönemelerde bile zaman zaman çamur püskürtüyor.

19


Puerto Princesa Yeraltı Nehri
Filipinler’de yer alan 8 kilometre uzunluğundaki Puerto Princesa Yeraltı Nehri, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

18


Büyük Bariyer Resifi
Avusturalya’daki Büyük Bariyer Resifi 400 tür mercana, 1500 tür balığa ve 4 bin tür yumuşakçaya evsahipliği yapıyor. Resif, 1981’den beri Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

17


Masurian Gölü
Polonya’daki Masurian Gölü ve çevresi, kapladığı 82 kilometre karelik alanda 2 binden fazla kuş türüne evsahipliği yapıyor.

16


Angel Şelalesi
Brezilya-Venezuella sınırında yer alan Angel Şelalesi, dünyanın en yüksek şelalesi. Yüksekliği 807 metre.

15


Amazon Bölgesi
Yaklaşık 7 milyon kilometre kare alana yayılan Amazon Ormanları, tüm dünyadaki tropikal ormanların yarısından fazlasını oluşturuyor. Amazon Ormanları, Brezilya, Bolivya, Ekvador, Fransız Guyanası, Guyana, Kolombiya, Peru, Surinam ve Venezuela boyunca uzanıyor.

14


Masa Dağı
Güney Afrika Cumhuriyeti’nde Cape Town yakınlarındaki Masa Dağı, düz zirvesi ile ülkenin en çok turist çeken yerlerinden biri

13


Uluru
345 metre yüksekliğindeki Uluru ya da Ayers Kayası Avusturalya’nın en tanınmış yerlerinden biri. Temmuz ayında yetkililer, çevresel nedenler ve güvenlik gerekçeleri ile buraya tırmanmayı yasakladılar.

12


Galapagos Adaları
Sayısız tür hayvanı barındıran Galapagos Adaları, 1978’den beri Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alıyor. Charles Darwin’in bu adalara yaptığı keşif yolculuğu, evrim teorisinin oluşmasında çok etkili olmuştu

11


Moher Kayaları
200 metre yükseklikteki denize dik Moher Kayaları, İrlanda’nın en çok turist çeken yerleri arasında yer alıyor.

maldiv8


Maldivler
Bin 192 adacıktan oluşan Maldivler, Hint Okyanusu’nun en turistik yerlerinden biri.

9


Matterhorn Dağı
İsviçre-İtalya sınırında yer alan 4 bin 477 metre yüksekliğindeki Matterhorn Dağı, Avrupa’nın hem en yüksek hem de en fotojenik yerlerinden biri.

8


Jeita Grotto
Lübnan’ın başkenti Beyrut yakınlarında bulunan Jeita Grotto’nun kristal mağaralarını geçen yıl 2 milyon kişi ziyaret etti.

7


Yuşan Dağı
3 bin 962 metre yüksekliğindeki Yuşan Dağı, Tayvan’ın en yüksek dağı

6


Fundy Körfezi
Dünyanın en yüksek gel-gitleri Fundy Körfezi’ni, değişik kıyı ekosistemlerini barındıran ve göçmen kuşların en önemli uğrak yerlerinden biri haline getirdi.

5


Komodo
İndonezya’daki Komodo Ulusal Parkı, Komodo ejderlerinin korunması için oluşturuldu. Nadir olarak insanlara saldıran komodo ejderi, keskin dişleri ve bir insanı öldürebilen zehirli ağzıyla korkulan bir üne sahip.

4


Sardanban
Bangladeş ve Hindistan arasında yer alan Sardanban Deltası, yeryüzündeki en büyük mangrav ormanlarını içeriyor. Sardanban Bengal dilinde ‘güzel orman’ anlamına geliyor.

3


Klimanjaro
1987’den beri Dünya Kültür Mirası listesinde yer aln Klimanjaro Dağı, 5 bin 894 metre yüksekliği ile Afrika’ın en yüksek noktası.

2


Iguazu Şelalesi
Arjantin-Brezilya sınırında yer alan Iguazu Şelalesi yaklaşık üç kilometre genişliği ile yeryüzündeki en geniş şelalerinden biri. Iguazu, iki yanında tropikal ormanlardan oluşan ulusal parkların arasında yer alıyor.

1


Jeju Adası
Engebeli ve volkanik kıyısıyla Jeju Adası, Kore’nin güneyinde yer alıyor. Adada, 1950 metrelik Halasan Yanardağı da yer alıyor.
Son 50 Yorum
 1. DİLARA
 2. Aygyul
 3. rjd
  • DİLARA
 4. Irmak
 5. dilay
 6. Ayşenur Güzel
 7. Fatih Akkuzu
 8. zehra ünal 7-c li no 199
 9. ece
 10. elma
 11. Erol

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.